Celal Şengör Carl Sagan Hakkında “Sahtekarın Tekiydi” Açıklamalarında Bulundu!

YouTube üzerindeki Bilimin Ucunda kanalı ile bir röportaj gerçekleştiren Celal Şengör, konu Carl Sagan’a açılınca “Ben Carl Sagan’ı tanıdım, sahtekarın biriydi. Vallahi. Arkası boş bir adam” açıklamalarında bulundu.

Gerekse Celal hocaya gereğinden fazla saygı göstererek onu peygamberleştirmeye çalışan takipçileri, gerekse de Carl Sagan’ı fazlasıyla seven kişiler sosyal medyada tam anlamıyla birbirine girdi.

Söz konusu video (Video uzun olduğu için sadece Celal Hocanın açıklamasını yaptığı bölüm alınmıştır):

Aynı şekilde ünlü ekonomist Profesör Özgür Dermirtaş da Celal hocanın bu cümleleri hakkında twitter hesabında açıklamalarda bulundu:

Açıkçası iki tarafın da kendi çapında haklı oldukları noktalar olabilir, ancak olayı objektif bir biçimde değerlendirmemiz lazım. Tamamen saygı göstermek lazım. Çünkü eğer Carl Sagan dolandırıcının teki olsa ne olabilirdi ki, kendisi yinede o ilk efsanevi COSMOS dizisini yayınlayarak bilimi halka yaymaktan ve tanıtmaktan, çocuklara bilim aşkını sevgiyle aşılamaktan ve NASA için onlarca uzay görevinde çalışarak bilime katkıda bulunmaktan (ki bugün halen hakkında yazılar yazdığımız o Voyager görevinin de direktörüydü) vazgeçmedi.

Aynı şekilde onun öğrencisi olan Neil DeGrasse Tyson da bugün onlarca cinsel taciz suçlamalarıyla karşı kaşıya. Ancak o bu tür pis suçlamalara rağmen bizlere herhangi bir yanlış düşünceyi empoze etmeye çalışmadı. Tam aksine o da hocasının izinden giderek Cosmos serisini devam ettirdi ve birçok çocuğa ilham kaynağı oldu (Bunun kanıtı da zaten bu web sitesidir, biz de Neil Tyson’un izinden giderek cahil kalmış bu ülkede bilimi halka indirgemeye ve sevdirmeye çalışmaktayız).

Celal hoca her ne derse desin bizim izlememiz gereken yol tamamen “bencil ve bizcil” olmalıdır. Söz konusu şuçlamaya tabii tutulan kişilerin insanlığa yararlarını ve zararlarını kendi terazimizde ölçmeli bu sonuca göre de suçlanan veya suçlayan kişinin düşüncelerine vereceğimiz değeri arttırmalı ya da azaltmalıyız.

Birbirimizle karşı hak savaşı yaparak değil, ancak ve ancak birbirimizle paylaşarak, bildiklerimizi paylaşarak bilim konusundaki makus talihimizi yenebiliriz.

Celal Hocanın açıklaması ve bu açıklamaya karşı oluşan tepkiler şimdilik bu kadardı, eğer önemli bir gelişme olursa biz buradan sizlere aktaracağız. İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için ise bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir