Gezegen Keşfi İçin Hazırlanan TESS Uydusu Yakında Uzaya Gönderilecek

NASA ve MIT ortaklığıyla yürütülen Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) uydusu yakında uzaydaki yerini alacak.

Yeni gezegenleri keşfetme amacıyla hazırlanan uydu son hazırlık testlerini başarıyla geçti. MIT tarafından geliştirilen 4 ana kamera Orbital ATK tarafından geliştirilen gövde ile birleştirilerek TESS tamamlanmış olacak ve yakın zamanda bu birleştirilme işlemi başarıyla tamamlandı.

TESS’in kameraları takılırken hazırlanmış NASA videosu:

MIT tarafından hazırlanan 4 ana kamerası sayesinde uyduya göre güneşin önünde olan bir gezegenin bile yaydığı foton dalgalarını ölçerek yer saptama yapacak ve listeye eklenen yeni gezegenleri dünyaya iletilecek. Şu anda halen görevde olan kepler uydusunun yerine geçecek ve güneş sistemimizin alanı dışında kalan öte gezegenleri bulmaya çalışarak boyutlarını da ölçecek.

TESS uydusunun yapıldığı temiz oda ve uydu görevlileri

Peki TESS Nasıl ve Ne Zaman Uzaya Gönderilecek?

Belirtmemiz gerekir ki TESS uydusunun fırlatma tarihi sürekli değişmekte, ancak NASA tarafından güncellenen son tarihe göre uydu 16 Nisan 2018 tarihide Space X şirketinin Falcon 9 roketi ile birlikte uzaya gönderilecek. Eğer uydu o tarihe de yetişemezse fırlatma haziran 2018’e ertelenecek.

Daha önceden ertelenmesine rağmen yine ertelenir mi bilmiyoruz ancak Falcon 9 roketi ile yapılacak fırlatmasını severek izleyeceğimiz kesin.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir ve yeni içeriklerden haberdar olmak için bizleri İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir