51 Milyon Kişinin Hayatını 1 Dolar İle Nasıl Kurtarırsınız?: Manu Prakash

Bugün sizlerle binlerce dolarlık santrifüj ve mikroskop cihazlarının maliyetini “basit mühendislik” ile yaklaşık 1 dolara indirmeyi başarmış olan bir dahiden bahsetmek istiyoruz. Manu Prakash’a merhaba deyin!

Dünyada bugüne kadar yaşamış olan 100 milyar insanın yarısından fazlasının sıtmadan dolayı öldüğü tahmin edilmekte. Sıtma hastalığı ise su yolu ile bulaşan öldürücü bir hastalık. Günümüzde gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çoğunda bu hastalık tedavi edilebilmekte. Ancak maalesef Afrika gibi az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerde henüz bu soruna çözüm olabilecek imkanlar bulunmamakta. Dolayısıyla hastalığın teşhisi için kullanılan santrifüj ve mikroskop gibi cihazların maliyeti 15.000 doları bulmakta. Dolayısıyla henüz gelişememiş ülkelerde de bu cihazlar temin edilemeyeceğinden dolayı başka bir yolun bulunması şart.

Manu Prakash ise burada devreye giriyor kendisi Stanford Üniversitesinde çalışan Hint asıllı bir biyomühendis. Kendisi çok pahalı olan mikroskop ve santrifüj cihazı gibi aletleri basit mühendislik kullanarak yeniden icat etmiş ve bu cihazların maliyetlerini 1 dolara (hatta daha az) indirmiştir. Kendisi hakkında maalesef hiçbir Türkçe kaynak bulamadığımızdan bu içeriği hazırladık (Ayrıca yazı sonuna Türkçe altyazılı röportaj ve TED konuşmalarını da ekledik. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen arkadaşlar izleyebilir).

Kendisinin icat ettiği sadece 50 cent değerindeki mikroskop. Bu mikroskop ile su örneği alıp içerisinde sıtma mikrobu olup olmadığına bakabiliyorsunuz.
Görsel Kaynak: MoMA

Aynı zamanda yine kendisinin laboratuvarında bulunan ve kanı santrifüj etmek için kullanabileceğiniz bir küçük ürünü daha var. Kanı santrifüj etmek için sadece 1 adet topaç kullanmaktalar ve bu sayede kanı santrifüj edip içerisindeki sıtma mikrobunu yine az önce bahsettiğimiz çok ucuz olan mikroskopla tespit edebiliyorlar.

İşte bunun gibi basit mühendislik ürünleri sayesinde Manu ve ekibi milyonlarca insanın hayatını yıllardır kurtarmakta. Bazen bir soruna çözüm bulmak için inanılmaz karmaşık aletlere ihtiyacımızın olmadığını anlamak bizce çok önemli. Kendisi hakkında Türkçe altyazıya sahip youtube videosunu ve kendisinin TED konuşmasını aşağıdaki kaynak bölümünden izleyebilirsiniz.

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz lütfen bizlere destek olmak için bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşınız. Buna gereğinden fazla ihtiyacımız var :). Aynı zamanda bizi İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

KAYNAK:

www.youtube.com/watch?v=Qf-D1Upn-KU

www.ted.com/talks/manu_prakash_lifesaving_scientific_tools_made_of_paper/transcript?language=tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir