NASA’nın Phoenix Uzay Aracı Kayboldu!

NASA tarafından 4 Ağustos 2007 yılında Delta II roketi ile fırlatılan Phoenix robotu marsta görevini tamamlamasının ardından kayboldu.

NASA’nın denetimi altında gerçekleştirilen görevde Phoenix Lander aracı 2000’li yıllardan bu yana NASA’nın Mars Keşif Programı çerçevesinde hayata geçirildi ve 4 Ağustos 2017 tarihinde fırlatılıp 26 Mayıs 2008 (Saat 02:55) tarihinde Mars’ın su ve buz açısından en zengin bölgelerinden birisi olan Vastitas Borealis’e başarıyla inmişti.

Phoenix Aracının Marsa İniş Noktası

Mars yüzeyi ve iklimi dengesiz ve tozlu bir yapıya sahiptir. Aslında tozdan kasıt olarak pas da denebilir, gezegenin kızıl olmasının sebebi yüzeyindeki yoğun pastan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gezegen yüzeyinde hareket etmeyen veya edemeyen bir robotik parçanın soğuk ve kimi zaman karanlık Mars ikliminde hayatta kalamamasının da sebebi tam olarak buydu. Güneş enerjisi ile alakalı sorunlar yaşandı ve araç belirli bir süre sonunda Marsın koşullarına görevini tamamlamış olmasına rağmen dayanamadı.

Phoenix aracını andığımız İnstagram Paylaşımımız:

Normalde örnek vermek gerekirse Pathfinder görevinde Marstaki Carl Sagan anıtı olarak bilinen bölgeye indirilen uzay aracı Pathfinder ve ona bağlı olan mini rover Sojouner bile NASA’nın beklediğinden çok daha uzun bir süre çalışmaya devam etti ve çalışmayı sürdürdü. Hatta The Martian (Marslı) filminde bile kendisinden bahsedildi.

Bu nedenle NASA’nın bu tip uzun süreli başarılar kazanması oldukça normal sayılan bir şeydi yakın zamanda ilk defa böyle bir “son” ile karşılaşılmış olması ilgi çekeceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir