Uzaya Gönderilen Mesaj İçeren Nesneler Neden Altından Yapılıyor Hiç Merak Ettiniz Mi?

Uzaya yollanmış ve başka galaksilere insanlıktan bir iz götürmek için yola çıkmış bütün uzay araçlarında bir mesaj bulunmaktadır ve bu mesajların hepsi altından yapılmaktadır. Peki neden böyle hiç düşündünüz mü?

Derin uzaya yani güneş sistemimizin dışına yollanan bütün uzay araçlarında altın bir nesne bulunmaktadır, bu nesnede kimi zaman insanlığı anlatan derin mesajlar (örneğin aşık olmuş bir kadının beyin dalgaları, çocuğu olmuş bir annenin ses kayıtları onlarca ülkeden sesli mesajlar ya da hidrojen atomunun bağ yapısı) kimi zaman da görsel mesajlar içermektedir. bu nesneler bazen bir plak bazen de bir levha olmaktadır. Hadi ilk önce bunları yakından inceleyelim.

Pioneer 10 Uzay Aracı

Pioneer 10 görevinde türümüze ait kadın ve adam figürü ile birlikte Hidrojen atomunun açılımı bulunmakta mesaj şu anda Pioneer 10 aracı ile derin uzaya doğru yol almakta.

Voyager 1 Uzay Aracı

Çoğumuz biliyoruz ki Voyager aracında da bir altın plak bulunmakta. Bu altın plağın ön yüzünde Dünyadan sesler bulunmakta arka kısmında ise Pioneer 10 görevinde bulunan çıplak kadın ve adam figürünün çok fazla tepki çekmesinden sonra NASA Carl Sagan ve ekip arkadaşlarına bu figürü bulundurmasına izin vermemiştir. Ancak Hidrojen atomunun diyagramı ve pulsar haritamız bu plakta da bulunmaya devam etmiştir.

Peki Neden Bu Mesajlar Altından Yapılıyor?

Dünyayı çevreleyen atmosfer tabakasının bizi güneşten ve diğer yıldızlardan gelen inanılmaz derecede ölümcül ve şiddetli kozmik radyasyondan koruduğunu biliyor muydunuz? Uzayın derinliklerinde dolaşan Voyager aracı için de bu durum aynı değil maalesef. Onu koruyacak olan bir atmosferi olmadığı için kimi zaman mermi şiddetinde uzaya saçılan kozmik radyasyondan nasibini almakta anteninde ve diğer ekipmanlarında bulunan metal ve alüminyum alaşımlar sürekli zarar görerek Voyager’ı eskitmekte. Ancak bu ışınlardan veya diğer zararlardan etkilenmeyecek olan bir madde varsa o da altındır. şu anda Voyager’da bulunan altının tahmini ömrü 1 milyar yıldan fazla. bu nedenle aracın kendisinden bile daha çok dayanacağını söyleyebiliriz. Ayrıca insanların da çok sevdiği ve değer verdiği materyallerden biri olduğu için bu bağlamda da büyük bir anlam taşımakta.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Yeni içeriklerden haberdar olmak için İnstagram, Twittter ve Faceboook üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir