Venüs Neden Bu Kadar Sıcak Bir Gezegen?

Güneş sisteminde Venüs gibi Dünya ile benzer boyutlarda bir gezegen varken neden halen başka gezegenlere araçlar gönderip, başka gezegenlere gitmeye çalışıyoruz? Gelin hep birlikte cevabını öğrenelim.

Giriş bölümünde bahsettiğimiz gibi Venüs boyutları itibariyle gerçekten de Dünyamız ile benzerlik göstermekte. Ancak bir gezegenin yaşama uygun oluşu tam anlamıyla boyutlarına bağlı değil. Yerçekimi çok az bir miktarda olmadığı sürece gezegenin boyutları bizi zorlayacak bir neden olmaktan çıkmakta. Ancak işi en kısa anlamıyla anlatmak gerekirse gezegen devasa bir barbekü gibi 462 derecelik ortalama sıcaklığına sahip olmasaydı yaşanabilir bir gezegen olabilirdi.

Peki Bu Sıcaklık Nereden Geliyor?

Pek tanıdık gelebilir mi bilmiyoruz ancak oldukça ironik bir sebepten dolayı olduğu ortada; CO2 salınımı sonucu etkilenen bulutlar gezegene giren en küçük güneş ışığını bile gezegene geri yansıtmakta ve bu nedenle de ışığın ve enrejinin kaçışını engellemekte. Bu da gezegenin git gide ısınmasına neden olmakta. Bu Karbondioksitli hava gezegeni hem zehirli asit yağmurlarıyla hem de 462 derecelik yüzey sıcaklığıyla baş başa bırakmakta. Sanayi devriminden sonra salınan gaz miktarı nedeniyle gezegenimizdeki yağmurların da pH oranında (asitlik-bazlık oranında) değişim gerçekleşmiştir. Yani bir miktar daha asitli yağmurlara sahip oluğumuz ortada. Hatta özgürlük heykelinin de ilk yapıldığında renkli olduğu ve daha sonradan sanayi devriminin ardından renklerin asitli yağmur nedeniyle gittiği de söylenmekte. Ne kadar doğru bilinmez ama bizim gezegenimizdeki CO2 salınımı bu şekilde devam ederse zarar görecek tek şeyin heykeller olmayacağı ortada.

Güneş ışığının gezegene yeniden yansımasını gösteren çizim.

Peki CO2 Gezegende Nasıl Oluşuyor?

Arabaların, fabrikaların çalışıp sigaraların yakılmadığı bir gezegende karbondioksidin oluşması ve yayılması için tek bir şeyin olması gerekiyor, yanardağları. Dünyamıza bakacak olursak yanardağı patlamaları ne kadar az olsa da yanardağlarından belirli bir miktarda karbondioksit salınımı gerçekleştiği için dünya atmosferine bir miktar zarar vermekte. Şimdi dünya’da 3 şehirden birinde yanardağlarının olduğunu ve hepsinin aktif halde olduğunu yani faaliyette olduğunu düşünelim, işte venüs gezegeninin başına milyarlarca yıldır gelen şey tam da buydu. yanardağları her yerde ve hepsi sürekli bir faaliyet halinde.

Venüs ve Dünya arasındaki yanardağı farkı.

Durum bu şekilde olduğundan dolayı gezegen yüzeyinde neredeyse hiçbir uzay aracı sağ duramıyor. Elbette bir tanesi hariç. Rusların 1961 yılında başlattığı Venera Uzay Programı bizlere çok değerli bilgiler verdi. İlk gönderilen uzay aracı sadece 7 dakika çalışmasına rağmen bizlere gezegenden fotoğraflar ve ısı bilgileri gönderdi. Bugün bu sayede gezegenin içini ilk defa görebildik (yoğun bulut tabakası nedeniyle uzaydan baktığımızda gezegenin içini görememekteyiz). Peki Venera uzay aracı neden sadece 7 dakika çalışabildi dersiniz? 462 derece sıcaklıkta uzay aracının bütün devreleri eridi de ondan!

Venera uzay aracının bizlere gönderdiği ilk resimlerden (Resim sonradan renklendirildi).

Bu temel sebeplerden dolayı günümüzde Venüse gitmeye çalışmak yerine Mars gibi daha da  dünyalaştırılabilir gezegenlere gitmeye çalışmaktayız. Ve eğer bir an önce kendi gezegenimize dikkat etmeye başlamazsak Venüs’ten bir farkımız kalmayacağı aşikar. Belki binlerce yanardağımız olmayabilir ama binlerce fabrikalarımız, milyonlarca arabalarımız var, bunlar günümüzde durumu eşitlemeye yetiyor hatta aşıyor da! Bu nedenle güzel gezegenimizi korumanın çok ama çok önemli olduğunu sizlere bir kez daha hatırlatalım.

Eğer bu önemli içeriğimizi beğendiyseniz paylaşıp bizlere destek olabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir