21. Yüzyılın Uzay Yarışını Kim Kazanacak? SpaceX Mi? Blue Origin Mi?

Uzay yarışında ticaret anlamında on yıllardır birçok şirket veya kurum kuruldu. Ancak günümüze kadar bunların çok azı hayatta kalabildi. Bu yazımızda bunlar arasından hayatta kalmış en başarılı 2 şirketi konu alacağız. Space X ve Blue Origin.

İlk olarak bu 2 şirketi de tanımak en doğrusu olacaktır. Space X çoğumuzun bildiği gibi Elon Musk tarafından 2002 yılında kuruldu. 2008 de iflasın eşiğine gelen şirket, kurucusu Elon Musk sayesinde krizi atlatarak büyük başarılara imza atmaya başladı. Bugün Mars’a insan göndermek için çalışmalara başlayan şirket büyümeye devam ediyor. Şu anda insanlı uçuşlar gerçekleştirmeyen şirket, gelirlerini uydu fırlatarak kazanıyor.

Şirketin insanlı Mars uçuşunda uçurmayı planladığı uzay aracı BFR (Big Falcon Rocket (Büyük Falcon Roketi)).

Blue Origin şirketi ise 2000 yılında dünyanın en büyük alışveriş şirketinin kurucusu olan Amazon şirketinin kurucusu olan Jeff Bezos tarafından kuruldu. Space X ile rekabet halindeymiş gibi görünen ancak henüz rekabet halinde olmayan şirket henüz ne uydu fırlatmakta ne de insanlı uçuşlar gerçekleştirmekte. Genel olarak şu anda insanlı uçuşlara hazırlanmakta. Şu anda 2015 yılından bu yana gerçekleştirdiği uçuş testlerinin hepsinden başarılı bir şekilde geçen şirket yakında insanlı uçuşlara geçmeyi planlamakta.

Blue Origin şirketinin testlerinde başarısızlığa uğramadığı New Shepard roketi.

Peki 2 Şirket Arasındaki Rekabet Ne Durumda?

Aslında ne kadar insanlar taraf tutmaya bile başlasa da iki şirket arasında rekabet bulunmamakta. Çünkü Space X şu anda insanlı uçuşlar gerçekleştirmek yerine uydu fırlatma sistemleri ile ilgilenmekte, Blue Origin ise uzaya yük göndermenin tam aksine farklı bir yol izleyerek insanlı uçuşlar için çalışmakta. Bu da iki şirketi birbirinden farklı kılmakta. Hemde tamamen.

Solda Blue Origin, sağda Space X’in fırlatmalarında kat ettiği yollar.

Ancak yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi iki şirketin de roketlerinin uzayda gittiği mesafeler çok farklı. Blue Origin sadece uzaya bir roket çıkartıp insanları bir kapsül aracılığıyla uzaya gönderip geri indirirken Space X ise uzaya uydu göndermekle kalmayıp üstüne üstlük bu uyduları da dünya yörüngesine sokmakta. Bu iki şirket de şu anda farklı alanlarda mücadele etmekte. Ancak buna rağmen Space X’in gelecekte yapmak istediği şeyler nedeniyle (güneş sistemindeki diğer gezegenlere insanlı uçuşlar gerçekleştirmek) Blue Origini geçebileceği tahmin ediliyor. Blue Origin’in gelecek için yapmayı istediği şeyler sınırlıyken Space X sınır tanımıyor, yaklaşık 6 yıl önce Space X 3 tane devasa Falcon 9 roketini birleştirerek Falcon Heavy roketini yapmayı planlamıştı. 2018 şubat ayına geldiğimizdeyse Mars gezegenine doğru yola çıkan Tesla Roadster aracını hepimiz görmüştük. Blue Origin’in ise hiçbir kaza yaşamadan testlerini başarıyla geçmesi gerçekten güzel bir başarı.

Blue Origin şirketinin ilk fırlatması:

Sonuç olarak bu iki şirket de birbirinden farklı alanlarda kendilerini geliştirdikleri için kıyaslama yapmak pek mantıklı bir seçenek değil. Ancak yine de iş yoğunluğu, vizyon ve misyon bakımından karşılaştırdığımızda Space X’in hayallerinin çok büyük olduğunu ve her defasında bu hayalleri gerçekleştirmek için en çok çalışan kurum olduğunu görmüş olduk. Yine de ikisine de başarılar dileriz.

İçeriğimizi yararlı bulduysanız paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir