Astronotlar İçin Özel Üretilen Uzay Kalemleri

Bu yazımızda sizlerle birlikte uzay ortamında çalışması için astronotlara özel olarak üretilmiş uzay kalemlerini ve bunların çalışma mekanizmalarını inceleyerek bu kalemlerin tarihine bir göz atacağız.

NASA uzaya gönderdiği ilk insanlı uçuşlarda çok önemli bir şey fark etti. Uzayda tükenmez kalemler çalışmıyordu, ve bu sorun küçük görünse de önemli bir sorundu ve mutlaka çözülmeliydi, bilgisayar klavyeleriyle ya da dokunmatik ekranlar ile bu sorun çözülemezdi (Günümüzde Space X bile ürettiği Dragon kapsüllerinde dokunmatik ekranlar bozulabilir diye ana kontrol butonlarını mekanik olarak üretmekte. Ayrıca 1960’lı yılların başında dokunmatik ekran doğal olarak bulunmamaktaydı).

Rusların ise bu soruna bulduğu çözüm oldukça komik ama bir o kadar da yanlış bir çözümdü; kurşun kalem kullanmak (Bu sadece efsaneleşmiş bir hikayedir, Ruslar da olmak üzere uzay çalışmaları yapan bütün devletler kalem üretildikten sonra bu kalemi kullanmaya karar verdiler). Bir kez düşündüğünüzde aklınıza çok doğru bir çözüm gibi gelebilir ama aslında kardan çok ciddi zararlara yol açabilecek bir çözümdür. Kurşun kalemler kağıda sürtündüğü her milimetrede onlarca kömür parçacığını uzay aracının içinde etrafa saçar, ve ayrıca uçları da mutlaka her sayfada bir kez kırılır, bu da saçılan minik parçacıkların uzay aracında bulunan elektronik ekipmanlara zarar vermesine ve onları işlevsiz hale getirmesine yol açar. Bundan dolayı özel bir kalem üretilmesini artık zorunluydu.

Üretilen İlk Kalem: Fischer Space Pen

NASA Fischer kalem şirketi ile anlaşmaya vararak kalemleri üretme yolunda işe koyuldu. Günümüzde NASA’nın bu kalemleri üretmek için tam 1,5 Milyon dolar harcadığı söylense de aslında harcanan para sadece 4.382 dolar, NASA 1965 yılında Apollo görevlerinden hemen önce Apollo görevine hazırlık amacıyla yapılan Gemini görevlerinde ilk defa bu kalemleri kullandı, bu görev için tanesini 128.89 dolardan 34 tane sipariş vererek toplamda 4.382 dolar 50 cent ödeyerek anlaşmaya vardı, yani milyonlarca dolar harcandığı konusundaki hikaye sadece bir şehir efsanesi.

Peki Bu Kalemler Nasıl Çalışıyor, Normal Kalemlerden Farkı Ne?

Günümüzde üretilen tükenmez kalemdeki mekanizma aslında oldukça basit, bir ucu delik olan bir tüpün içerisine mürekkep doldurulur ve tüpün ucu ince delikli bir uca sahip demirden üretilen eğimli bir parça ile kapatılır kalem dik tutulduğu için de mürekkep delikli iğne benzeri demirden çıkar ve kağıda bu sayede yazıyı yazarız. Ancak evinizin duvarına tükenmez kalemle bir yazı yazacak olursanız (bunu ailenizin görmemesi daha iyi olabilir) tükenmez kalemin birkaç kelimeden sonra çalışmadığını fark edeceksiniz, işte uzayda da mürekkebin yer çekimsiz ortam yüzünden kalemin ucuna ulaşamamasından dolayı yazı yazılamamaktaydı.

Yukarıda gördüğünüz kalem üretilen ilk uzay kalemi olan Fisher kalem şirketinin AG-7 modeline ait bir tanıtım çizimi. Resimde görebileceğiniz üzere mürekkep gaz ve gazın ittiği küresel bir parça sayesinde kalemin uç kısmına doğru iletilmekte bu sayede sıkışan mürekkep herhangi bir kağıda sürtündüğünde kolayca yazı yazılabiliyor (Anlamayanlar için; kalemin arkasında sıkışan gaz küre şeklindeki parçayı küre şeklindeki parça ise mürekkebi kalemin ucuna doğru itmekte).

Bu yazımızda Uzay kalemlerinin çalışma mekanizmasını ve tarihini kısaca incelemeye çalıştık. İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir ve yeni içeriklerden haberdar olmak için bizleri İnstagram, Twittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir