Ay’a Gidildiğine Dair 3 Sağlam Kanıt!

Amerika Aya gerçekten gitti mi? Ay görüntüleri stüdyoda mı çekildi? Gibi artık anlamsız gelen birçok soru bugün halen sorulmakta. Biz de Aya gidildiğine dair tam 3 sağlan fiziksel kanıtı sizler için derledik.

1- Google Maps (MOON)

Google Moon arayüzü.

Google birkaç yıl önce Ay yüzeyini tamamen inceledi ve Google Maps sitesinde olduğu gibi Ayı da aynı şekilde herkes için incelenebilir hale getirdi. Bu sayede Ay yüzeyinde bugün bile bulunan Apollo görevinden arta kalan parçaları görebilirsiniz. Bir sonraki kanıtımız da zaten Apollo görevinden kalan bu parçalardan birisi hakkında. Google Moon sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2- Ay’daki NASA Aynası

Apollo 11 görevi sırasında ay yüzeyine Ay’a gidildiğine kanıt olarak 1 adet ayna bırakılmıştır. Bu ayna bugün bile ay yüzeyine sabit bir şekilde durmakta. Hatta Son yılların en popüler dizilerinden biri olan The Big Bang Theory (Büyük Patlama Teorisi) dizisine bile konuk oldu.

Ancak dizide geçen yukarıda gördüğünüz sahnenin aksine gerçekte bu olay pek de mümkün değil. Bunun sebebi Ay’a gönderdiğimiz lazer ışınının 384.000 km’yi aşan mesafede dağılmasıdır. Yani bir feneri duvara yakın mesafede tuttuğunuz zaman ne kadar net görünürse, feneri duvardan uzaklaştırdığınız taktirde de o kadar netlik bozulmaktadır. Aynı şekilde lazer ışığı da uzak mesafelere gittikçe dağılmaktadır. Ancak yine de bir gün yeteri kadar güçlü bir lazer üretebilirsek belki lazer ışığını yeniden yansıtmayı başarabiliriz (Ayna şu anda teleskopla bile görülebilmekte, ışığı yansıtmasa bile yine de güçlü bir kanıt olarak elimizde kalmakta).

3- Şu Anda Dünya’da Bulunan Ay Örnekleri

Ay’ın insanlar için inanılmayacak kadar zehirli olduğunu biliyor muydunuz? Ay’a giden ve geri gelen/getirilen her şey (astronotlar bile) karantina altına alınmıştır. Çünkü ay yüzeyinde bulunan toz zerrecikleri çok küçük olduğundan dolayı ciğerlerde ve boğazda ciddi yaralanmalara yol açmaktadır. Ancak birçok müze ve enstütüde Ay’dan dünyamıza gelen paça veya parçacık örneklerine rastlanabilir. Bu da bizim için aya gidildiğine dair ciddi bir kanıt taşımakta.

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz paylaşıp bizlere destek olabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir