Aydaki İlk Bitki Yetişti!

7 Aralık 2018 yılında Aya doğru yolculuğuna başlayan Chang-e 4 uzay aracı 3 Ocak 2019’da Aya inişini tamamlamıştı. Bu hafta ise araç, bize insanlık tarihinde bir ilk yazdığını belirtti.

Çin Uzay Ajansı Chang-e 4 uzay aracını ve ek roverını 3 ocak 2019’da Aydaki Aitken bölgesine indirmeyi başardı. Çin Uzay Ajansı (JAXA), Aydaki 13 km derinliğe sahip bu havzada aydaki jeolojik faaliyetleri incelemeyi ve biyolojik faaliyetler gerçekleştirmeyi amaçlamakta. Ancak öyle görünüyor ki şimdiden insanlık tarihinin gördüğü en büyük başarılardan birine imza atılmış durumda. Aracın içerisinde bulunan pamuk bitkisi filizlerini verdi!

Araç içerisinde filizlenen Pamuk bitkisi.

Çhang-e 4 Aracının gönderdiği bilgiler sadece bunlarla da kalmıyor, araç inişini tamamladığı ilk 3 günde birisi Panorama diğeri de 360 derecelik 2 fotoğraf da gönderdi.

Chang-e 4 aracının gönderdiği panoramik fotoğraf.

Üstteki fotoğrafa bakacak olursak Chang-e 4 ile birlikte gönderilen 140 kilogram ağırlığındaki rover aracının da Ay yüzeyinde gezinmeye başladığını görebiliriz (Chang-e 4’ün boyutu iste 1200 kg).

360 derecelik ay.

Chang-e 4 aracından gelen bütün fotoğrafların yüksek çözünürlükteki versiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için ise bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

1 thought on “Aydaki İlk Bitki Yetişti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir