Ay’daki Mum Işığını Görebilen Teleskop: James Webb Uzay Teleskobu

Bu yazımızda Hubble ‘dan sonra onun da yerini alacak olan ve Guiness rekorlar kitabındaki “Tarihin en pahalı uzay aracı” rekorunu 8.7 Milyar dolarlık bütçesi ile kıracak olan var olan en gelişmiş teleskoplardan birisini inceleyeceğiz; James Webb uzay teleskobunu.

James Webb uzay teleskobunu tanımadan önce ilk olarak isminin nereden geldiğini söylemek çok daha doğru olur. NASA’nın 2. yöneticisi olan James Webb NASA’da yönetici olduktan sonra NASA’yı baştan aşağı değiştirmiş ve onu bugünkü haliyle bildiğimiz profesyonel konumuna getirmiştir. Pioneer, Gemini ve Mariner gibi önemli görevleri başlatmış ve bu büyük çalışmaların ardından 85 yaşında hayatını kaybetmiştir. NASA ise kendisini bu derece büyüten birine saygısını sunmak için 2002 yılında başlattığı uzay teleskobu projesine onun adını verdi, ve sonucunda James Webb uzay teleskobu projesi başlamış oldu.

James Webb, Gemini’nin kenetlenme simulatörünü test ederken.

2002 yılında başlayan proje NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonundan sonra yaptığı en büyük yatırım (Uluslararası Uzay İstasyonunun bugünkü yıllık giderleri 2.9 milyar dolar, NASA Uluslararası Uzay İstasyonunu Space X gibi şirketlere devretmeyi bile düşünmekte) Hubble uzay aracının maliyeti ise 2.1 milyar dolar. James Webb henüz bitmemesine rağmen Hubble’ı 8.7 milyar dolarlık maliyeti ile çoktan geçti bile.

Peki Neden Yeni Bir Teleskop Yapma Gereği Duyuyoruz?

Şu anda uzayda bulunan Hubble, Kepler Gözlem evi, Chanda X ışını gözlemevi de dahil bu teleskoplar uzaydaki hedeflerinde gözlem yaparken teknik kısıtlamalar sebebiyle ışığın bütün dalga boylarını gözlemleyemiyorlar. Hubble insan gözünün görebildiği ışığa odaklanırken Chandra X ışınlarına odaklanıyor, Kızılötesi dalga boyuna direkt olarak odaklanabilen bir teleskop bulunmamaktaydı. James Webb ise 6,5 metrelik aynaları sayesinde ışığın bu dalga boyuna odaklanacak ve uzay keşiflerinde cisimleri çok daha kolay inceleyebildiği için bizlerin önünü diğer teleskoplar kadar açacak ve bir çok yeni keşif yapmamızı sağlayacak.

James Webb teleskobunun 6,5 metrelik altıgen aynası, Hubble’ın aynası ve bir insanın karşılaştırması.

Yapımı bu yıl tamamlanacak ve en geç 2019 yılında Ariane 5 ECA  roketi ile dünyadan 1,5 milyon kilometre uzağa L-2 adı verilen güvenli bölge olarak bilinen bölgeye gönderilecek. Minimum 5 yıl çalışması beklenen teleskop eğer yeterli ödenek sağlanırsa 10 yıla kadar çalışabilecek.

Altın kapamalı teleskop aynaları test edilirken.

Peki Teleskop Nasıl Korunacak?

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi teleskobun alt kısmında bulunan ve gerilmiş beze benzeyen katmanların her biri 1 tenis kortu büyüklüğündeki 5 katmanlı güneş kalkanlarıdır. Güneşten gelen ışınların bloke edilmesi için kullanılan bu kalkanlara rağmen teleskobun sürekli soğutulması için ekstra soğutucu sistemler de bulunmakta, çünkü teleskop en yüksek verimi elde edebilmek için ısıdan kesinlikle korunmalı.

Goddart Uzay Üssünde teleskop başlığı kriyojenik basınç testinden çıktıktan hemen sonra.

Görebileceğiniz gibi bu büyük aynalı teleskop yapımına başlandığı ilk günden itibaren özenle korunuyor ve özenle test ediliyor. Ve yıllardır da NASA’nın zaman makinesi olarak biliniyor. Bunun sebebi ise devasa aynaları sayesinde gözlemleyebileceği sayısız yıldızı ve noktaların bulunması. Kızılötesi gözlemleri sayesinde de görevine başladığı ilk yıldan itibaren bizlere onlarca keşif yapacağı ve astronomlar için büyük bir nimet olacağı açık.

James Webb Uzay Teleskobu hakkındaki içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir ve yeni içeriklerden haberdar olmak için bizleri İnstagram, Twittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir