Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Ay tutulması, Ay’dan yansıyan Güneş ışınlarının Dünya’nın gölgesinde kalmasıdır. Genellikle yılda iki defa gerçekleşir. Bazı durumlarda yılda üç defa ya da hiç yaşanmayabilir. Bugün bu tutulmaların bir sonraki tarihine sizlerle beraber daha yakından göz atacağız.

Öncelikle sizlere kısaca ay tutulmasının türlerinden bahsetmemiz gerekir, ay tutulmaları üç şekilde gerçekleşir, bunlar:

  • Tam Ay Tutulması
  • Parçalı Ay Tutulması
  • Gölgeli Ay Tutulması

olarak bilinir.

Ay tutulması illüstrasyonu (Görsel hakları Uzayveevren.com’a aittir).

Ay tutulması olayı astroloji bilimi tarafından yakından takip edilen bir olaydır. Tutulmanın yaşandığı dönemlerde burçlarla ilgili olarak kişilerin bazı psikolojik durumlarının  etkilenebileceği de söylenmektedir.

Bir sonraki Ay tutulması ise Tam Ay Tutulması olacak ve 19 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek. Kuzey ve Güney Amerika’dan, Avrupa’dan ve Afrika’dan gözlemlenebilecek.

NASA’nın 2100 yılına kadar gerçekleşebilecek ay tutulması tahminleri listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçmişte gerçekleşmiş ay tutulmaları hakkında verileri saklıyorlar. Uzay ajansına göre 21. yüzyıl boyunca, Dünya 228 ay tutulması deneyimleyecek.

Ay tutulması nasıl izlenir?

Ay tutulması, gözlemlemesi en kolay gök olayları arasındadır. Herhangi bir özel ekipman ya da teleskop ihtiyacı duymazsınız. Ancak, dürbün ya da küçük bir teleskop ile ayrıntıları görebilirsiniz. Bir tutulma birkaç saat sürebilir.

Kaynak: https://www.space.com/15689-lunar-eclipses.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir