Crew Dragon Uzay Aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna Başarıyla Ulaştı

SpaceX şirketinin dün başarıyla fırlatmasını gerçekleştirdiği uzay aracı olan Crew Dragon başarıyla uzaya çıktı ve bugün de Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı.

Saat 10:49’da yola çıkan Falcon 9 roketi ve Dragon kapsülü.

Dragon V2 (bu Dragon kapsülünün aslında 2. versiyonu, 1. versiyonu ise insanlı uçuşlar yerine ISS’e yük gönderimi ve çöp boşaltımı için kullanılmıştır) aracı bu ilk görevinde insanlı olarak uçmak yerine Falcon Heavy test uçuşundan da hatırlayacağınız gibi Starman ve bir adet pelüş dünya oyuncağı ile uçuşunu yaptı. Ancak gelecek görevlerde insanlı uçuşlar kesin olarak gerçekleştirilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile fiziksel bağlantı kurarken aldığımız bir liveshot.

Eğer bu şekilde giderse SpaceX firması Dragon araçları ile birlikte Amerikanın artın Rusların yardımına gerek kalmamasını sağlayacak. ISS’e her 6 alda bir düzenlenen uçuşlar Rusların Soyuz roketleri ile yapılmakta ancak bu artık eski ve demode olmuş bir teknoloji olduğundan dolayı SpaceX Amerikanın uzay konusundaki en büyük dışa bağımlılıklarından birisini daha ortadan kaldırmış olacak.

ISS astronotlarının Dragon aracına giriş yaptığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir