Ejder Eve Geri Döndü! Dragon Kapsülü İniş Yaptı

SpaceX’in en gözde projelerinden biri olan ve yaklaşık 3 yıldır Uluslararası Uzay İstasyonuna test uçuşları düzenleyen Dragon kapsülü bu gece saat 01:32 sularında pasifik okyanusuna iniş yaptı.

Resim: Engadget.

Uzay kapsülü uzun zamandır ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonuna) insansız test uçuşları düzenlemekte ve bunları hepsinde de büyük gelişmeler elde etmekte. SpaceX, twitter hesabından bu gece saat 01:32 de attığı tweet ile henüz insansız uçuşlar gerçekleştirdiği Dragon kapsülünün pasifik okyanusuna indiğini bizlere bildirdi.

Henüz uçuşlarını insansız olarak gerçekleştiren şirket insanlı uçuşlara 2019’da geçmeyi planlıyor. Normalde şirket, bizlere 2 yıl önce 2018 yılında Ay’a uçuşlar gerçekleştireceğini bildirmişti ancak takvimlerde yaşanan gecikmelerden dolayı daha sonraları bu uçuşları da iptal etmişti. Yani 2019’daki insanlı uçuşlar da gecikebilir.

Peki İnsanlı Uçuşlar Başlarsa Ne Olacak?

Devrim! Çünkü şu anda NASA çoğunluğu kendi yapımı olan ISS’e direkt olarak kendisi insan gönderememekte. Bu nedenle Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan göndermek için Rusların “SOYUZ” adlı uzay aracını kullanmakta. Yani istasyona iniş ve çıkışlar Ruslar sayesinde yapılıyor. Eğer SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı uçuşlara başlarsa bu 52 yaşındaki eski Soyuz araçlarının bir daha ISS’e insan göndermek için kullanılamayacağı anlamına geliyor. Bu nedenle SpaceX bu alanda bir devrimi gerçekleştirebilecek tek şirket.

Haberimizi beğendiyseniz paylaşarak bizlere destek olabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir