Falcon Heavy Roketi Başarıyla Fırlatıldı!

Elon Musk’ın kırmızı Tesla Roadster’ı Uzaya fırlatılan ilk araba ünvanını alarak kızıl gezegene doğru yolculuğuna başladı.

Space X tarafından bugün gerçekleştirilen Falcon Heavy roketinin test ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi. Şirket 7 yıldır Falcon Heavy aracını marsa göndermek için çalışıyordu ve fırlatma günü de sürekli ertelenmekteydi, ilk olarak ocakta fırlatılacaktı daha sonraları ise 6 şubata yani dün aksam saat 21:30’a ertelendi (Türkiye Saati İle) daha sonra saat de ertelendi ancak sonunda fırlatma başladı.

ilgili haber;

SpaceX Falcon Heavy Roketinin Statik Ateşlemesini gerçekleştirdi

Fırlatma sırasında izleyenleri büyük bir süpriz de karşıladı, Normalde fırlatmayı izleyen herkes Falcon Heavy aracının içinde sadece Roadster’ın bulunacağını düşünüyordu, ancak Roadster aracının içinde bir de Space X’in geçen yıl hazırladığı astronot kıyafeti de vardı:

Kıyafet geçen yıl Space X ve Elon Musk’ın instagram hesabından yayınlanmıştı ve hemen ardından da Popular Science başta olmak üzere birçok dergide yerini almıştı. ancak o kıyafeti Roadster’ın içinde kolunu kenara koymuş bir şekilde, üstelik Falcon Heavy roketi sayesinde bunu uzayda yapmış olması hepimizi ayrı heyecanlandırdı.

Ayrıca aracın içerisindeki radyo ekranında “DON’T PANIC!” (Panik Yapmayın!) yazmakta

Fırlatmanın güzel yanlarından bir diğeri de fırlatılan 3 Falcon 9 roketinin dünyaya sağlam bir şekilde geri inmesi oldu. (Düzenleme: Fırlatmanın yapıldığı günün ardından yapılan açıklamada aslında merkezdeki roketin başarıyla inemediği açıklandı. Elon Musk zaten merkez roketin yani Core’un yeniden tasarlanması gerektiğini daha önceden belirtmişti)

Roadster Mars yolunda.

Elon Musk kişisel Twitter hesabından Roadster’ın Marsa doğru giderken ilerleyeceği yörüngeyi de paylaştı.

Roadster’ın Mars yolunda izleyeceği yörünge.

Ayrıca izlemek isteyenler olursa diye buraya Roadster aracından canlı görüntüler de bırakıyoruz, Space X, takipçileri için özel olarak aracın canlı yayınını açtı, yayın ne kadar devam eder bilemiyoruz ama internet ve veri aktarımını sağlayan uydular dünyadan sadece 400 km uzakta, yani arabanın içerisinde özel bir iletişim cihazı var mı bilinmiyor?

Sıkı Elon Musk takipçileri olduğumuzdan bu olay bizi oldukça sevindirdi, sevinçten göz yaşlarına da boğulduğumuzu söyleyebiliriz, siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Falcon Heavy görevini gerçekleştiren Space X, ilerde BFR gibi büyük görevlerini de gerçekleştirebilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir