InSight Mars’a Ulaştı!

NASA’nın “InSight” aracı 6 aylık yolculuk sonrası Mars’a iniş yaptı.

InSight yeni görevine başlarken Curiosity Kızıl Gezegen’deki görevini sonlandırdı. Curiosity’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Mars’a hoş geldin!” ifadesine yer verildi. InSight’ın Twitter hesabından ise “Burada eşsiz bir güzellik var. Yeni evimi keşfetmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadesine yer verildi.

NASA’nın açıklamasına göre, 480 kilometreden fazla mesafe yol aldıktan sonra Mars’ın atmosferine giriş yaptı. Mars’ın atmosferinde yaptığı 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından Mars’ın kuzey yarım küresine iniş yaptığı açıklandı.

Ayrıca aracın ilk 6 hafta süresince inceleneceği, herhangi bir araştırma yapmayacağı belirtildi. 6 hafta sonra ise InSight’ta bulunan robotik kolun, sismometreyi Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve 5 metreye kadar deilk açarak titreşimleri incelemeye başlayacağı kaydedildi. Ayrıca InSight, NASA’nın 8. başarılı Mars görevi olarak yerini aldı.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için ise bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir