Mars’ın Neden Bir Manyetik Alanı Yok?

Mars, dünyalaştırılabilir görünse de bizim kontrol edemeyeceğimiz derecede kötü bir özelliğe sahip. Kendisinin manyetik alanı olmadığından dolayı radyasyona neredeyse tamamen korumasız durumda. Bu yazımızda bunun sebeplerine kısa bir göz atacağız.

Mars herhangi bir manyetik alana (artık) sahip olmadığından dolayı günümüzde güneşten gelen ultraviyole ışınlara karşı dünyanın bizi koruduğu gibi koruyamamakta, dolayısıyla cilt kanseri gibi ciddi sorunlardan kurtulmak için Marsa yerleşeceğimiz gün bu sorunu da çözmüş olmamız gerekecek.

Peki ama neden? Neden Mars’ın da bir manyetik alanı yok? Tabi böyle yazınca aklımıza Türk siyasetçi Devlet Bahçeli’nin şu röportajı gelebiliyor:

Peki ama gerçekten neden? Mars’ın da bir güneş sistemi gezegeni olarak bir manyetik alanının olması gerekmez mi?

Elbette gerekir ve elbette gaz devi olmayan ve belli bir kütleye sahip her gök cisminin bir manyetik alanı vardır. Mars’ın da bilim adamlarının tahminine göre 3,7 milyar yıl önce bir manyetik alanı vardı. Mars’ın çekirdeği yaklaşık 4 milyar yıl önce (evet, az önce 300 milyon yılı yuvarladık) hala eriyik, yani aktif halde bulunmaktaydı. Ancak daha sonra sebebini henüz bilmediğimiz bir şekilde bu çekirdek soğudu ve bütün gezegen yıllar içerisinde soğuk bir kaya parçasına dönüştü.

Bu dönüşümden Mars’ın atmosferi de nasibini aldı.

Kuzey ışıkları olarak bilinen auroraları çoğumuz biliriz. Bu ışıkların oluşturan şey manyetik alandır ve gezegenin atmosferidir. Yani gezegenimiz dünya gibi çekirdeği hala eriyik (aktif) halde bulunan gezegenler bu çekirdek sayesinde manyetik bir alana sahip olduklarından dolayı güneşten gelen “süper” ışınlar (güneş rüzgarları) gezegenin atmosferini delmeye çalışmaktadır (Uzun yolculuk için hazırlanan uzay araçları bile bu güneş rüzgarlarından nasibini alarak birçok kez zarar görmüştür, ancak Uluslararası Uzay İstasyonunun bundan korunup korunmadığını merak ediyorsanız ISS’nin bu rüzgarlardan korunmaya ihtiyacı yoktur. Dünyanın etrafında dönerken onun manyetik alanı sayesinde korunmaktalar).

Zamanla güneş rüzgarları nedeniyle parçalanan Mars atmosferini göstermek için NASA tarafından hazırlanan görsel.

Mars ise çekirdeği aktif olmadığından dolayı manyetik bir alana da sahip değildir. Manyetik bir alana sahip olamadığından dolayı gezegenin atmosferi güneş rüzgarları tarafından sürekli uzaya doğru saçılmaktadır. Dolayısıyla da bu küçük gezegen (dünyanın 3/1 boyutunda) her geçen saniye atmosferini kaybetmektedir.

Maalesef ama maalesef insanlık olarak henüz sadece 1 gezegen üzerinde varlığımızı sürdürebiliyoruz. Gerekse karşı cinsimizi küçümseyerek, bizden farklı ten rengine sahip olanları aşağılayarak ve bizden farklı olan diğer türlerin hepsinin soyunu kurutup onlara zarar vererek zaten bu varlığımızı sürdürmeyi fazlasıyla zorlaştırıyoruz. Bu nedenle zaten bir tane olan bu güzel dünyamızı bulduğumuzdan daha güzel bir halde bırakmak için neden çabalamıyoruz ki?

İçeriğimizi beğendiyseniz bilere destek olmak için kendinizle aynı kafada olan arkadaşlarınızla paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir