Marstan İlk Ses Kayıtları Geldi!

30 Temmuz 2020’de dünyamızdan ayrılan ve Marsa yolculuğuna başlayan Perseverence (Azim) aracı nihayet 18 şubat 2021’de Marsa başarılı bir şekilde indi ve görevine başladı. Daha ineli 1 haftayı geçmemesine rağmen Perseverence tüm dünyayı şaşırtmaya başladı.

İlklerin yaşandığı bu Mars aracında Marsa isim yollamak dışında insanların en çok dikkatini ve ilgisini çeken şeyler iniş sistemlerine kamera bulunması (bu sayede iniş görüntülenebildi) ve bir Mars aracının içerisinde ilk defa bir mikrofon bulunmasıydı. Daha önceden de İnSight görevinde sismograflar aracılığıyla dünyamıza Marstan (en azından yeraltından) sesler ulaşmıştı. Biz de bunu sizlerle paylaşmıştık yine.

Ancak bu sefer durum farklı. Yer altındaki jeolojik faaliyetleri incelemek için gönderilen Mars aracı İnSigh’ın ana amacı görevi gereği jeolojik faaliyetleri inceleyip burada elde ettiği verileri dünyaya iletmekti. Üzerinde taşıdığı enstrümanlar gereği de İnSight’ın gönderebileceği ses verileri yeraltından gelmekteydi, yüzeyden değil.

Dediğimiz gibi bu sefer durum bambaşka, bu sefer bir mikrofon var, bu sefer işler değişmiş durumda.

22 Şubat tarihli NASA yayınından alınan görüntü. NASA çalışanının elinde Perseverence’da kullanılan mikrofonun kopyası bulunmakta (Kendisi canlı yayını da bu mikrofon üzerinden devam ettiriyor hatta).

Kaydedilen ilk ses kaydında tahmin edebileceğiniz üzere çoğunlukla Perseverence’nin içinden gelen sesler dışardan sesler ile karışmış durumda:

Arkadaki ince ve tiz ses araçtan gelmekte ancak Perseverence’in gönderdiği ikinci ses kaydını dinleyecek olursanız ilk defa başka bir gezegenden rüzgarın sesinin bir mikrofon ile kaydedildiğini duyabilirsiniz:

İki ses kaydı da 20 dakika önce canlı yayından alınarak sizlerle paylaşılmıştır. Daha kaliteli ve net versiyonları varsa ve bunlar NASA arşivine eklenirse burada da otomatik olarak güncellenecektir. Perseverence çok güzel işler başaracak gibi duruyor. Gelecek her geçen gün bazen olumlu bazen olumsuz olsa da bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz twitter veya instagram üzerinden içeriğimizi dostlarınızla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Bilimle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir