NASA Bilgisayarlar Olmadan Önce Nasıl Çalışmaktaydı?

NASA, kuruluşunun daha 3 yıl sonrasında insanlık için en büyük adımlardan biri olan Apollo projesine başladı. Ancak henüz çizim yapılabilecek herhangi bir bilgisayar programını bırakın bilgisayarın kendisi bile bulunmamaktaydı. Peki NASA bu sorunu nasıl çözdü?

Sadece NASA değil, herhangi bir ürün ortaya koyan birçok kurum veya kuruluş mutlaka çizim yapmak zorundadır. NASA da birçok projesinde uzay araçları için doğal olarak çizim yapmak zorundaydı ancak ilk mekanik bilgisayarı üretip 2. dünya savaşına yön veren Alan Turing bile daha o zamanlarda vefat etmişti (Alan Turing’in başarı dolu hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.) Yani bilgisayarlar mevcuttu ama profesyonel kullanım için bile uygun değildi. Bu nedenle NASA’nın yapabileceği tek şey vardı. Çizim yapmak.

1960 yılında çizim yapan NASA çalışanları.

Günümüzde bile inanılmaz sayılarda çalışanı olan NASA’nın o zamanlardaki çalışan sayısı 400.000 kişiyi geçmekteydi. Apollo ve Gemini projesi gibi kritik projelerin çalışan sayısı gerçekten fazlaydı, ancak tek fazla çalışanın olduğu yerlerin sadece üretim bölümündekiler olmadığı buradaki bir ofis dolusu çizim yapan insanlardan anlaşılabiliyor. Yani NASA’nın geçmişte bu kadar fazla çalışana sahip olmasının nedenlerinden biri de çizim yapan bu insanlardı.

Yine 1960’larda çizim yapan NASA çalışanları.

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi sadece NASA değil Ford bile 1964 model olan ilk Mustang aracı için aynı yöntemi kullanmaktaydı. Aynı zamanda Empire State binasından Boğaziçi köprüsü bile yine aynı yöntemlerle planlanmış ve üretime konuşmuş.

1982 yılına gelindiğinde ise hem NASA’yı hem de diğer kurum ve kuruluşları kurtaran o program nihayet yayınlanmıştı. Autocad adındaki program kullanıcılarına her türlü çizim tekniğini sunarak profesyonel ürünler tasarlanmasına yardım ediyordu. Öyle ki bugün Uluslararası Uzay İstasyonunu bile bu program ile yeniden çizebiliriz.

Autocad kullanılarak çizilmiş amatör bir Uluslararası Uzay İstasyonu.

Günümüze gelecek olursak NASA da dahil zaten bütün kurum ve kuruluşlar bu programı kullanmakta. Programın yan ürünleri bile çıkmış durumda. Ancak yıllar önce bilgisayarlar bile tam anlamıyla hayatımızda yokken bu insanların bu eserleri ve ürünleri üreterek tarihe yön vermesi gerçekten mükemmel bir azmin göstergesidir. İlk ateşi yakmaya başladığımız o tarihten beri azimle ne kadar ilerlediğimiz ve halen ilerlemekte olduğumuz ortada. Bakalım gelecek bizlere neler gösterecek…

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşıp bizlere destek olabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir