NASA’nın Sponsorluğunu Yürüttüğü Yarışmada Dünya 2.si Olan Grizu-263 Takımı İle Röportaj

NASA, Lockheed Martin ve daha bir çok kurumun sponsor olduğu CanSAT Ulusal Uydu Yarışmasında dünya sıralamasında 2. olan takım bir Türk takımı oldu.

Kendilerini bu büyük başarılarından dolayı tebrik etmemizin hemen ardından kısa bir soru cevap yazısı hazırlamak için kendileriyle işe koyulduk.  Onların günümüzde kendileri gibi büyük projelerle uğraşan veya en azından uğraşmak isteyen genç öğrencilere söyleyebileceklerini sizlere ileterek aynı zamanda bir motivasyon kaynağı oluşturmaya çalıştık. İşte bizim sorduğumuz ve onların da cevapladığı 8 soru.

1- Kimsiniz? Neler yaparsınız?

Merhaba, biz Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında çalışmalarını sürdüren Grizu-263 Uzay Takımıyız. Takım çalışmalarımız 2016 yılında NASA da çalışan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız ile e-konferans yaparak başladı. Bu konferansın ardından 2017 ve 2018 yıllarında “CanSat Competition “ yarışmasına katıldık.

2- Takımınızın ana amacı ne?

Ülkemizde Uzay çalışmaları alanında farkındalık yaratmak ve kendimizi bu alanda geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz.

3- CanSat uydu yarışmasına neden katıldınız?

Öncelikle biraz “CanSat Competition” yarışmasından bahsetmek istiyorum. CanSat Competition her yıl American Astronautical Society (AAS) tarafından NASA ve U.S Naval Research Laboratory Sponsorluğunda  Amerika Birleşik Devletlerinde düzenleniyor. Bu yarışmanın amacı Üniversite öğrencilerine NASA’nın bir uyduyu yaparken izlediği prosedürleri ve disiplinler arası bir proje yönetimini öğretmek. CanSat Competition dünya’nın en prestijli model uydu yarışması olma özelliği taşıyor. Dünya’nın en prestijli Üniversitelerinin katıldığı bir yarışma. Bu yıl 14. sü düzenlendi. Biz de kendimiz Uzay alanında geliştirmek istediğimiz için bu yarışmaya katıldık.

4- Uydunuz ne gibi özellikler barındırmakta?

Cansat Competition yarışması tarafından her yıl yeni bir misyon(görev) belirleniyor. Bizlerde bu misyona göre model uydu üretiyoruz.  Bu yıl yarışma tarafından Atmosfere hava frenleme sistemi ile giriş yapan model uydu misyonu belirlendi. Biz de bu misyona göre uydumuzu ürettik. Ürettiğimiz uydumuzun özellikleri, öncelikle uydumuz Heat Shield (Isı kalkanı) ve Probe (Faydalı Yük)  olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Uydumuz (CanSat) 700 metreye kadar bir roket yardımıyla fırlatılıyor. 7oo metre yüksekliğe çıktığında roketten ayrılan uydumuz ısı kalkanını açıyor ve 300 metreye kadar düşüyor. 300 metre yüksekliğe geldiğinde ise ayrılma mekanizması ile birbirinden ayrılıyor. Bu düşüş esnasında Probe içerisinde bulunan elektronik devre sayesinde havadaki basınç, sıcaklık, yükseklik, eğim verilerini bizim tasarladığımız yer istasyonuna iletiyor. Probe ayrıca yer istasyonuna GPS verisi ve üzerinde bulunan kamera yardımıyla çektiği görüntüleri de iletiyor. Görev tamamlandıktan sonra da iki parçaya ayrılan uydumuz yere iniş yapıyor. Görev esnasında elde ettiğimiz tüm verileri Post Flight Review dosyası ile Nasa‘lı yetkililerden oluşan jüriye sunuyoruz.

 

5- Destek aldığınız kurum veya kuruluşlar var mıdır?

Öncelikle en büyük desteği üniversitemiz sağlıyor. Bunun dışında ihtiyaçlarımız karşılamak için sponsorlar buluyoruz. Bu yıl Zonguldak Valisi Sn. Ahmet Çınar, Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş (ERDEMİR) , Tatmetal, Eren Enerji, Likman İnşaat, Keleşler Araç kiralama şirketleri başta olmak üzere bir çok yerel firmadan destek aldık.

6- Dünya 2. Si olmak nasıl bir his?

Öncelikle bir senelik çalışmamızın karşılığını aldığımız için mutluyuz. Çok küçük bir puan farkı ile birinciliği kaçırdık bu yüzden az da olsa içimiz buruk. Bunların dışında Ülkemize Uluslar arası alanda böyle bir başarı kazandırdığımız için çok gururluyuz. Yarışma sonucunun açıklandığı günden beri inanılmaz güzel mesajlar alıyoruz. Bu mesajları okudukça ne kadar doğru bir iş yaptığımızın daha da farkına varıyoruz. Kısaca yazmak gerekirse çok güzel bir duygu.

7- Gelecekte neler yapmak istiyorsunuz?

İlk olarak bu projeden edindiğimiz deneyimi ülkemizdeki diğer öğrencilerle paylaşmak istiyoruz. Biz oldukça kalabalık bir ekibiz. Takımımız 15 kişiden oluşuyor. Hepimizin farklı hedefleri var. Takım olarak Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimiz Uluslar arası yarışmalara katılmaya devam edeceğiz.

8- Sizler gibi çalışmalar yapmak/üretmek isteyen Türk gençlerine tavsiye edebileceğiniz şeyler var mıdır? Varsa neler?

Biz proje süresince Liseleri ziyaret ederek proje konusunda bilgilendirici seminerler veriyoruz. O seminerlerde dünya’nın teknoloji açısından çok başka yerlere gittiğinden bahsediyoruz. Kendilerini geliştirmek için öncelikle dünyanın diğer ülkelerinde öğrencilerin nelerle uğraştıklarını takip etmelerini istiyoruz. Uluslar arası yarışma, konferans ve etkinliklere katılmalarını tavsiye ediyoruz. Bunların dışında bize bir çok soru geliyor onları cevaplamaya destek olmaya çalışıyoruz. Bu yarışmada edindiğimiz en büyük deneyim takım olabildikten sonra her şeyin başarılabileceği. Asıl önemli olan ise istikrarlı ve kararlı bir şekilde çalışmayla her türlü zorluk aşılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nden selamlar.

 

Kendilerinin daha önceki yıllarda da katıldığını görmüştük. Bu yıl bu büyük ve güzel başarıyla ülkemizi gururlandırdıkları için ve bizlerle bir soru-cevap yazısı hazırlamayı kabul ettikleri için kendilerine en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tebrikler arkadaşlar, yolunuz açık olsun!

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir