Rocket Lab Yeni Roketini Tanıttı: Neutron Roketi 2024 Yılında Fırlatılacak

Son yıllarda karbonfiber gövde teknolojileri ve Electron roketleri ile adını sıklıkla duyduğumuz Rocket Lab şirketi daha uzun yörünge ve yük kapasitesine sahip yeni roketi olan Neutron’u tanıttı.

Gelin ilk önce Rocket Lab’ın tarihine kısa bir göz atalım:

Lise mezunu Peter Beck, Rocket Lab adını verdiği roket şirketini 2006 yılında ülkesi Yeni Zelanda’da kurdu. Şirket ilk önce 3 metrelik katı yakıtlı oldukça küçük yapıdaki amatör roketler ile çalışmalar yaptı bu roketler yörünge altı sınıfta yer almaktaydı. Yani alçak dünya yörüngesine bile yük gönderemeyecek durumdaydı, daha sonraları sahip olduğu şirketi uzun yıllar içerisinde geliştirerek ve güçlendirerek Mayıs 2017’de 18 metre uzunluğundaki Electron gibi çok daha profesyonel ve yörünge sınıfındaki yükleri uzaya taşıyabilecek ve dünya yörüngesine sokabilecek duruma geldi. Şirket 2015 yılında sadece Electron roketi için dünyanın ilk özel fırlatma rampasını oluşturarak bir fırlatma sahası oluşturdu. Electron bu güne kadar 18 fırlatma yaptı ve hepsi başarılı geçti. Şirket şu anda Neutron roketinin yanı sıra Electron roketini de yeniden kullanılabilir yapmaya çalışmakta.

Peter Beck ve Electron roketi (Arkada da şirketin eskiden fırlattığı daha küçük boyutlardaki roketler görünmekte)

1 Mart 2021 tarihinde ise şirketin kurucu ve CEO’su Peter Beck 2024 yılında hazır olduğunda tam tekrar kullanılabilir durumda olacak olan yeni roketleri Neutron’u tanıttı. Neutron Electron’a kıyasla çok daha gelişmiş, güçlü ve kullanışlı bir roket olacak. Şirket bugün yayınladığı bu tanıtım filminde Neutron roketinde yapmak istediklerini oldukça havalı bir şekilde anlatmış.

Peki Yeni Roketteki Yenilikler Neler?

Eski roket olan (bu arada eski dediğimize bakmayın şirket bu roketi daha yıllar boyu kullamaya devam edecek) Electron 21. yüzyıl için en kötü özelliği tekrar kullanılabilir olmamasıydı. 18 metre uzunluğa ve 1,2 metre çapa sahip olan roketin hacmi zaten oldukça küçük, bu yük hacmi makro uydular için zaten pek de yeterli değil. Dolayısıyla şirket mikro uyduları toplu halde fırlatmaktaydı (istisnalar mevcut). Ancak sürekliliği elde etmeye çalışan bir roket şirketinin üreteceği roketin tekrar kullanılabilir olmaması 21. yüzyıl için pek de sürdürülebilir ve maddi açıdan karlı bir şey değil. Bu nedenle Electron roketine paraşütlü iniş için bazı eklemeler yapıldı. İlgili tanıtım filmini de aşağıya bırakıyorum.

Ancak bu yenilikler de uzun vadede büyük uyduları yani makro uyduları dünya yörüngesine sokmak için yeterli değil sonuçta alabileceği yük hacmi ve ağırlığı hala sınırlı. Burada çözün yeni bir roket üretmekte yatıyor. Neutron roketi de bu şekilde doğuyor. Yeni yapılan roket in başlıca özellikleri şunlar:

1- Artık şirket 8 ton ağırlığına kadar olan yükleri alçak dünya yörüngesine (Yeryüzünden 160km yukarıya) bırakabilir.

2- Hacim çok daha geniş, roketin çapı 4,5 metreye ulaştı. (Neutron tanıtım filminden de görebileceğiniz üzere).

3- Dünyadan bağımsız gök cisimlerine de yük gönderilebilecek. Şirket şu an için yeni roketleri ile Venüs’e 1500 kg ağırlığa kadar yük gönderebileceklerini belirtmekte.

4- (EN ÖNEMLİSİ) Tekrar kullanılabilir bir roket. Bu sayede uzun vadede milyonlarca dolar kar elde edilebilir ve şirket hem kurtulan roketlerinden hem de gönderdiği yüklerden çok iyi kar elde edebilir ve gelişimini ciddi olarak hızlandırabilir.

Electron ve Neutron karşılaştırması.

Anlatılabilecek daha onlarca önemli mesele var. Roket üzerinde birçok yenilik daha bulunmakta. Ancak hem roket hakkındaki detaylar hala biraz eksik hem de mevcut tasarıma bile bağlı kalınmayıp yeni tasarımlar yapabilir veya mevcut Neutron roketini geliştirebilir. Elimizdeki en net detaylar bunlar olmakla birlikte gelişmeler özetle böyle. Uzay yarışında birçok insan SpaceX adını duysa da Blue Origin, Rocket Lab gibi birçok güçtü rakip her geçen yıl 21. yüzyılın uzay yarışına katılmakta.

21. yüzyılda, özellikle de içinde bulunduğumuz 2021 yılında her hafta ama her hafta dünyada büyük gelişmeler olmakta. İçinde bulunduğumuz dünya neredeyse tamamen kaotik bir şekilde ilerliyor. Yarın neler olacağını veya gelecek 10 yıl içerisinde hangi yeni uzay şirketlerinin bu yarışa gireceğini bilemiyoruz. Zaten bilsek bir eğlencesi de kalmazdı gibi.

Bu samimi içeriği beğendiyseniz bizlere destek olmak ve etrafınızdaki insanları da bilgilendirmek için paylaşabilir, yeni gelişmeler için bizleri sosyal medya adreslerimiz üzerinden takip edebilirsiniz. Bilimle kalmanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir