Tarihi Değiştirenler – Alan Turing’in Hayatı

Bu yazımızda dünya tarihinde bilgisayar alanında neredeyse en büyük gelişmeyi yaratmış ve bu sayede 2. dünya savaşının kaderini değiştirmiş olan kişiden bahsedeceğiz sizlere, Alan Turing’den.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 doğumlu bir ingiliz matematikçidir. Hakkında ne yazıkkı diğer toplum dahilerilerinde olduğu gibi pek fazla bulgu yok. çünkü adamdaki cevher ölümünden 50 yıl sonra insanlara açıklanıyor. 2. dünya savaşında yaptığı kahramanlıkta elde edilen bulgular 50 yıl boyunca saklandı ne yazıkki. Çocukluğunda ne yazıkki yahudi ve diğer insanlardan farklı olduğundn dolayı sürekli ama sürekli ciddi dışlanmışlıklara ve zorbalıklara maaruz kalmıştır, ona tek iyi davranan kişi ise  Christopher Morcom adında okuldan bi öğrenciydi, Christopher ona gerçekten iyi bir dost gibi davranıyordu. E tabi kendisine tek iyi davranan çocuk olduğu ve toplumdan dışlandığı için, aynı zamanda da cinsel yönelimi diğer insanlardan farklı olduğu için Alan Christopher’a aşık olur ve böylece de eşcinsel olduğunu farkeder, ama Christopher bir gün ölür ve Alan da bunun acısını hiç unutamaz.

Büyüdüğünde ise ülkesine hizmet vermek için ingiltere istihbaratına katılır. burada hayatının en zor problemi olan Enigma ile karşılaşır. bu makine almanların üretmiş olduğu şifresi almanlar dışında kimse tarafından çözülemeyen ve sisteminin kırılması (o zamanlarda) çok zor olan bir cihazdı. Alan bir ekip ile birlikte Enigmayı kırmak için çalışmalar yapar. tabi küçükken toplumdan sürekli ışlanan birisi ne yapar? ekip ile sorunlar yaşar. en sonunda da ekip Alan’ı görevinden atar. daha sonra Alan, kendisini o göreve getiren komutana gider ve kendisini geri alması için istekte bulunur. konutanı onu almayınca da komutana ”peki sizin komutanınız kim?” der. e tabi komutan da cevap verir ”winston churchill” derüstüne üstlük adres verir ve gider. ardından Alan, Winston Churchill’e bi mektup gönderir ve Enigma’yı kıracak olan ekibin komutası Alan Turing’e geçer. alan ilk iş olarak takımdaki fazla ve gereksiz olan kişileri atar ve daha düzenli bir çalışma içerisine girer, ekipteki Alan dışındaki herkes Enigmayı kağıtlara yazdığı sayıar ile kırmaya çalışıyordu, Alan ise ateşe ateşle karşılık verme felsefesinden yola çılarak makineyi bir makine ile kırmaya çalışıyordu. Bu uzun zaman sırasında da ilk ve tek eşi olan Joan Clarke ile tanıştı ve eşcinsel olmasına rağmen evlendi. ve evlendikten birkaç yıl sonra da Enigmayı yaptığı makine, daha doğrusu ilk bilgisayar olan ”Christopher” (evet yazının başındayken bahsettiğimiz ilk aşkı olan Christopher bu) ile kırdı ve büyük bir başarı elde etti.

Ama makineyi kırsa bile şifreyi çözdüklerini almanlar öğrenirse şifrelerin kombinasyonlarını yeniden değiştireceklerini ve tüm hikaye yeniden başa saracaktı. onun yerine ingiliz hükümeti bu cihazı gizli tuttu ve hamlelerini en kritik olanına sakladılar. ve savaş bir süre sonra bir ateşkes ile bitti. Eğer Alan, Enigmayı kırmasaydı bugün ingiltere diye bir kara parçası göremeyebilirdik. Alan’ın yaptığı büyük kahramanlıklara rağmen bu makinenin planları zorla yakıldı ve bu olayların, yani Enigmanın kırılması tam 50 yıl boyunca daha gizli tutuldu. Yani hayat hep Alan’ın aleyhine işleyip durdu, üstelik bu da yetmemiş gibi karısından da bazı sebeplerden dolayı ayrıldı, ve üstelik o da yetmemiş gibi eşcinsel olduğu herkes tarafından öğrenildi (o dönemde ingilterede eşcinsel olmak en büyük terbiyesizlik suçlarından biri olarak sayılıyordu) ve bunun sonucunda da Alan’a hormonal tedavi verildi…

Hormonal tedavi göğüslerinde büyüme yapıyordu, ama bu Alan için sorun değildi, asıl sorun bu tedavinin düşünmeyi engellemesiydi. düşünemeyen bir insan beyni olmayan bir insanla ne yazık ki eş değer olduğundan dolayı kendisini bir içine siyanür enjekte edilmiş zehirli elmadan ısırık alarak öldürdü.

Steve Jobs filminde ona itafen yapılmış bir sahne.

İşin kötü yanı İngiltere kraliçesi ölümünden sadece birkaç yıl sonra onu bağışladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bağışlandıktan sonra onun için onlarca heykel yapıldı ama artık çok geç değil miydi?

1 thought on “Tarihi Değiştirenler – Alan Turing’in Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir