Tarihi Değiştirenler – Carl Sagan’ın Hayatı

Bu yazımızda hayatını bilimi bütün dünyaya yaymayı amaçlamış ve ömrünün sonuna kadar bunu gerçekleştirmiş olan bir isimden, Carl Sagan’dan bahsedeceğiz.

Carl Edward Sagan 9 Kasım 1934 doğumlu merak içinde büyüyen bir Brooklyn çocuğuydu. Babası terzi annesi de ev hanımıydı. Uzaya olan merakı ve ilgisi daha çocukluğunda kendini göstermeye başlamıştı. Meraklı bir çocukluğun ardından 1955 yılında Şikago üniversitesinden mezun oldu, 1956’da fizik üzerine doktorasını yaptıktan sonra 1960 yılında astronomi ve astrofizik üzerine doktora yaptı ve 1968’e kadar Harvard üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıp hemen ardından Cornell üniversitesine geçmiştir 1971 yılında da aynı üniversitede profesör oldu ve üniversitedeki bir laboratuvarın başına geçti.

Bu sıralarda ve bu zamanlarda birçok tahminde bulundu, bunlardan birisi Venüs gezegeninin iklimi hakkındaydı, o zamanlarda Venüs’ün iklimi hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemekteydi, Sagan’ın bu konu hakkında Venüs’ün küresel ısınmadan dolayı berbat bir halde olduğunu ve bu nedenle yaşamın şu anda mümkün olmadığını savunmuş ve aynı şeyin Dünyanın da başına gelebileceğini söylemiştir. Daha sonraları Caltech’deki JPL (Jet Porpulsion Laboratory (Jet İtki Laboratuvarı))’nda Mariner görevlerinde konuk katılımcı olarak görev alıp tasarım ve düzenlemede katkıda bulunmasının ardından 1962’de bir olay yaşandı. Carl Sagan haklıydı, Mariner 2 görevinde elde edilen veriler ile Sagan’ın söyledikleri uyuşuyordu.

Bir diğer tahmini, daha doğrusu önerisi ise dünya dışı yaşam hakkındaydı. Dünya dışı akıllı uygarlıkların bulması halinde anlayabileceği evrensel ve değişmez bir mesaj koyma fikrini ortaya attı. Ve bunun sonucunda da gönderilen ilk mesaj Pioneer 10 sayesinde gönderildi, aracın içerisine konulan altın levha sayesinde bir gün ulaşılacağı umudu ve inancıyla bir mesaj yollandı. Ancak üzerinde en çok çalışılan görev güneş sisteminin dışına ilk çıkan uzay aracı olmasına rağmen bu değildi, bu gerevden birkaç yıl sonra Voyager 1 görevine başlandı içerisinde tamamen altından yapılma bir plak yerleştirildi ve bu plak içerisinde bir çok ses kaydı yerleştirildi. Bu ses kayıtlarının bir bölümünü onlarca ülkeden onları temsilen hazırlanan kayıtlar oluşturuyordu.

Voyager uzay aracında bulunan altın plaktaki Türkçe mesaj:

 

Bilimsel başarılarından bahsettiğimize göre artık kitaplarına geçebiliriz. Yazdığı COSMOS adındaki kitabı bugün hala en çok okunanlar arasında.

Bunun dışında yazdığı Contact (Mesaj) adındaki kitap filme uyarlanmıştır. ve bu sefer ise en çok izlenenler arasına girmeyi haklı olarak başarmıştır, Mesaj filminin fragmanını izlemek isteyenler buradan kitabı satın almak isteyenler de buradan D&R  bağlantısına ulaşabilirler.

Ayrıca İnstagram hesabımız üzerinden yakında bu kitabın da dahil olduğu bir çekiliş başlatacağız. Ücretsiz olarak bu kitaba ve belkide daha pek çoğuna sahip olmak isteyenler @Uzayveevrencom adresinden bizlere ulaşabilirler.

Yazdığı kitaplardan biri olan Garajımdaki Ejder kitabi için bir dergi için çekilmiş olan fotoğrafı

Cosmos: A Personal Voyage Dizisi

Bütün bunların başında yazımızın en başında da bahsettiğimiz gibi Carl Sagan, yazımızın en başında da bahsettiğimiz gibi hayatını gerçekten bilime adamış bir insandı. Bunun için yaptığı en büyük sosyal çalışmalarından birisi tarihteki ilk COSMOS dizisiydi 13 bölümden oluşan dizide 7’den 70’e binlerce (hatta farklı dillere de çevrildiği için milyonlarcai) insana umut ve ilham kaynağı olmuştur

İlgili haber:

Cosmos: Possible Worlds Dizisinden İlk Fragman Geldi

Son samanlarda Neil deGrasse Tyson’un sunuculuğunu üstlenmiş olduğu COSMOS dizisinden anladığımız kadarıyla Tyson’un öğrenci olduğu yıllarda Carl Sagan ile buluştuğunu ve Sagan’ın ona çok büyük bir ilham kaynağı olduğunu görmüştük.

Bonus olarak sizler için 2 video eklemeye karar verdik. İçeriğimizi beğendiyseniz Facebook, İnstagram ve Twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

Bonus

Carl Sagan’ın “Soluk Mavi Nokta” yorumu:

Barış Özcan’ın Youtube Kanalında Paylaşmış Olduğu Soluk Mavi Nokta Videosu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir