Tarihi Değiştirenler – Elon Musk’ın Hayatı

Türkiye’de Mark Zuckerberg veya Steve Jobs kadar tanınmasa da yaşadığımız dünyanın geleceğini düşünen ve bunun için hiç durmadan çalışan bir insandan bahsedeceğiz bugün, Elon Musk’tan.

Daha 10 yaşındayken ailesinin ona aldığı bir bilgisayar kendi başına kodlamayı öğrenerek ilk oyunu olan Blastar’ı 12 yaşında yaptı ve yaklaşık 500 dolar kazanarak ilk yazılımsal maaşını aldı, ve 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrılmak zorunda kaldı ve belirli bir süre sonra  Stanford üniversitesinde hem uygulamalı fizik hem de malzeme bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı. Ama iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile yeni projelere yol açmak için eğitimini tamamlamadı ve yeni projelerinden olan zip2 için bir yer kiralayıp bir bilgisayar satın aldı zip2 projesi yazılımsal olarak çok uzun ve yorucu bir proje olduğundan gündüz gece demeden zip2’yi yazdı (pislikçe gelebilir, ama bu süre zarfında banyo bile yapmayarak fakirliğin sınırlarında geziyordu). Ama emeğinin karşılığını her insan gibi o da aldı. Zip2, Compaq şirketi tarafından 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı. Sizce Elon Musk o parayı harcamadan durur mu ? Elbette hayır! zip2’den elde edilen paranın 20 milyon dolarına McLaren F1 ve özel jet gibi şeylere harcadı. 1999 yılında ise Musk, o dönemde populerite kazanmaya başlayan elektronik ödeme sistemleri üzerine çalışmalara başladı. x.com, onun yeni işi oldu ve 2000 yılında x.com’un rakip firması olan Confinity ile birleşerek bir yıl sonra PayPal adını aldı. (bu arada güzel bir haber vereyim, paypal 2017 mart ayında Türkiyeye geri geliyor). 2002 yılında ebay, paypal’ı 1.5 milyar dolara satın aldı.

Bu satın almadan Musk’a düşen para ise 180 milyon dolardı. ve artık Elon Musk, diğer ilgi alanlarına yönelecek miktarda paraya sahip oldu. 2002 yılında CEO’sunu ve CTO’sunu yaptığı Space X şirketini kurdu ve uzaya mekik ile roketler gönderen ilk özel şirket ünvanını aldı. kurduğu bu şirkette en az 20 defa kullanılabilir roketler üretmeyi amaçlıyorlar, şu an 5 roketten 3’ünü sağ salim indiremeseler de pes etmiyorlar. (zaten Elon Musk’un şirketi olduğu buradan belli oluyor).

Ve ardından Tesla Motors şirketini satın alarak elektrikli araba dönemini başlatmış oldu ve insanlara bir elektrikli arabanın diğer yakıtları kullanan arabalardan çok daha verimli, kaliteli ve iyi olabileceğini ispatlamış oldu. ve Tesla’da yapmış olduğu Tesla Roadster aracının tasarımlarını yaptığı için de 2006 yılında Global Green Tasarım Ödülüne layık görüldü.

Sonuç olarak bugün sizlere gerçek dünyanın Tony Stark’ı olan ( İron Man) Elon Musk’un hayatından, başarılarından ve daima pes etmeyişinden bahsetmeye çalıştık,Elon Musk daha 12 yaşındayken teknolojinin geriliğine rağmen kodlamayı öğrenip para kazanmışken çoğu insanın bunu öğrenmemesi gayet üzücü.

Sizin düşünceleriniz neler? Sizce ülkemizdeki gençler kodlamayı öğrenmeli mi? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir