Tarihi Değiştirenler – Nikola Tesla’nın Hayatı

Şüphesiz ki Nikola Tesla olmasaydı bugün yapılan mutfak mixerlerinden tutun da Mars rover araçlarına kadar neredeyse hiçbir teknolojik araç veya ürün bugün olduğu konumda ve teknolojik seviyede olamazdı.

Nikola Tesla 10 Temmuz 1956’da Sırbistan’ın Similjan kasabasında dünyaya geldi, kendisinin kaleme aldığı İcatlarım adlı otobiyografisinde  anne ve babasından sıkça bahsetmektedir, biz de sizlere o teknik bilgiler yerine  biyografiden alıntılanmış kişisel bilgiler vermeye çalışacağız.

Anne ve Babası 

Kendisinin bahsettiğine göre annesi harika bir mucitmiş, günlük hayatta kullandıkları mutfak malzemelerinden tutun da örgü aletlerine kadar bir çok şey icat etmiş, dedesi de bugün bile kullanılan tarım aletlerinden birkaçını icat etmiş bir isimdir. Babası ise bir bir din adamıydı, ve oğlunun da kendisi gibi bir din adamı olmasını istiyordu. ve hayatının ilerleyen dönemlerinde babasıyla bu konularda çok sıkıntı yaşayacaklardı.

Babasını gerçekten zeki bir adam olarak tanımlıyor kendisi, kütüphanesinde yüzlerce kitap olan biriydi ve gerçekten de çok bilgili olduğunu da belirtiyor, kitabındaki bir hikayeden alıntı yapacak olursak:

“Bir keresinde babam at arabası ile birilerini götürürken arabaya binen hanımefendilerden birisinin uzun kürk ceketi arabanın tekerleğine takılmıştı ve babam da ‘ceketinle tekerlerimi kirletiyorsun, hemen çek’ demişti. O zamanlarda bu beni çok güldürmüştü”

Demiştir.

Babasının oğlunun da bir din adamı oması konusundaki ısrarları oldukça yoğundur, Nikola, bir keresinde ağır bir hastalık olan sıtma hastalığına yakalandı ve onlarca kilo kaybetti, yatakta babasına “eğer iyileşirsem mühendis olmama izin verecek misin?” diye sordu, babası da onayladı ve bu olayın ardından Nikola birkaç hafta sonra sağlığına kavuştu

 

Abisi

Abisi Dane ile çok iyi anlaşıyorlardı, kendisinden çok daha zeki birisi olduğunu da sürekli ekliyordu. Bir gün abisi dane 12 yaşındayken atın korkmasıyla düşmüş ve 5 yaşındaki Nikola bundan inanılmaz şekilde etkilenmişti ve abisinin düşüp ölmesine sebep olan atı kendisinin korkuttuğunu sanması, yıllar boyunca aklına onun sürekli gelmesine, hatta öleceği zamanlarda bile aklına gelmesine neden oldu.

Daha sonraları daha da büyüyen ve  Nikola Tesla girilmesi gerçekten zor olan Gymnasium Karlovac Lisesine girmeyi başardı ve sonrasında da 1875’de, burs yardımıyla Avusturya Graz Politeknik Okulu’na girmeyi başardı, lakin 3. sınıfı bitiremeden bıraktı çünkü onu hayatının en zor alışkanlığı bekliyordu.

Tesla’nın Kumar Alışkanlığı

Ciddi anlamda kumar alışkanlığı vardı, sahip olduğu bütün her şeyi kumarda kaybetmiş ve son umut olarak da annesinin eşyaları kalmıştı, annesi elindeki son parayı vererek “al bunları da harca, ne kadar çabuk kaybedersen o kadar iyi anlarsın” dedi. Ve Nikola o gece iradesini kontrol ederek kumarı sonsuza kadar bıraktı. Yakın zaman sonra aynı şeyi içki, yoğun kahve ve çay üzerinde de yaptı.

Babasının isteği üzerine Charles Ferdinand üniversitesi başlamak için Prag’a gitti. Ancak bu sefer de babasının ölümü nedeniyle okuluna devam edemedi.

 

New York’a Varış

Charles Ferdinant Üniversitesindeki Elektrik mühendisliği bölümünü bırakarak New york’a doğru gemiyle yola çıktı, işin kötü yanı  gemide isyan çıktı ve Tesla cebindeki 4 cent, kişisel eşyaları ve projeleri dışında elindeki her şeyi kaybetmiş bir şekilde New York’a ulaşmayı başardı.

Belirli bir zaman sonra da New York’ta Thomas Edison’un yanında işe başladı. Edison onun için bir peygamber gibiydi, ona ve titizliğine hayrandı. Edison ondan motor  ve bazı jeneratörlerine alternatif akım sistemini eklerse karşılığında 50.000 dolar vereceğini vaadetmişti. Tesla, Edison’un istediklerini çok kısa bir sürede gerçekleştirdi ama Edison “sana gerçekten para vereceğimi mi sandın, bu sadece bir amerikan esprisiydi” dedi, ve Tesla o gün istifa etti ve kendi laboratuvarını kurdu.

Daha sonraları bu ikili arasındaki savaş çok büyüdü, Tesla’nın alternatif akımı (AC), Edison’un direkt akımına (DC) karşı yıllarca savaştı, Edison bir gün alternatif akımın ne kadar öldürücü olduğunu göstermek için bir file herkesin ortasında elektrik vererek hayvan katili bile oldu, ancak bu savaşın galibi Tesla idi. emekleri ve çalışmaları sonunda karşılık vermişti. Yıllar sonra Edison ölüm döşeğinde pişmanlığını dile getirmek için Tesla’yı yanına davet etti ancak Tesla “Zamanımı boş laflar dinlemek yerine, dünya geleceği için çalışırım daha iyi” diyerek Edisonu geri çevirdi.

Yıllar boyunca çalışmalarına devam etti. D ünyanın ilk hidroelektrik santralinin Niagara şelalesinde daha öncesinden yıllarca söz verdiği gibi kurmayı başardı. Tesla bobini ve bütün dünyaya ücretsiz akım sağlamayı planladığı Wardenclyffe kulesi üzerinde de çalıştı, ancak en büyük yatırımcısı J. P. Morgan, Tesla’nın bu işi ücretsiz yaptığını öğrendiğinde yatırım yapmayı kesti.

Nikola Tesla’nın sayılarla olan birçok takıntısından birisi herhangi bir seçim yaparken sayının 3’e bölünebilmesidir. Öldüğü otelin numarasını bile bu takıntısından dolayı seçmiştir. (New Yorker Oteli 33. Kat 3327 Numaralı oda)

Nikola Tesla – TİME dergisi kapağında

Tarihi Değiştiren bir çok insandan muhtemelen en ünlüsü sayabileceğimiz Nikola Tesla 7 ocak 1943’de 33. kattaki odasında hayatına gözlerini yumdu. 5 gün sonra 2000 kişinin huzurunda sırasıyla hem ingilizce hem de sırpça törenler eşliğinde defnedildi ve elektriğin babası, Nikola Tesla hayata gözlerini yumdu.

Eğer Nikola Tesla’nın hayatını daha detaylı öğrenmek istiyorsanız buradan ve buradan onun iki biyografi kitabına ulaşabilirsiniz. okuduğunuz için teşekkürler.

 

Haberimizi daha fazla kişinin görmesi için arkadaşlarınızla paylaşabilirseniz çok seviniriz. Düşüncelerinizi de yorum olarak belirtebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir