Tarihi Değiştirenler – Steve Jobs’un Hayatı ve Apple

Bu yazımızda yenilikçi ve özgün ruhlu ürünler yaratan ve hayatını teknolojiyi insanların yaşamına sunmaya adamış bir isimden bahsedeceğiz, Steve Paul Jobs’dan.

Steve Paul Jobs, 24 Şubat 1955’de kaliforniya doğumlu bir çocuktu, ailesi onu çok küçük yaşlarda terk etmişti ve onu Clara Jobs-Hakobian çifti evlat edinmişti. Büyüdüğünde, yani 1972 ylılnda Homestead lisesinden mezun olmasının ardından Reed kolejine başlamıştır, ve bu kolejin parasını ise yaşlı ailesi karşılamakta olduğundan Steve, bir süre sonra ailesini parasını boşa harcamasını istemediğinden dolayı kolejden ayrılmıştır. ancak yinede yazı tipi derslerine giriyordu, ve bu yazı tipi dersleri ona ilerde yapacağı bilgisayar serisi olan Mac serisinde satışlarda kalite oranını arttırdığı için çok yardım edecekti, ve etti de.

Steve, lisede tanıştığı, aralarında 5 yaş olmasına rağmen gayet iyi anlaştığı Steve Wozniak ile bir girişimde bulunur bu girişimin adı da garajda kurduğu Apple şirketinin ilk ürünü olan Apple1 ‘dir. ve ardından Wozniak ile Jobs ekibi genişleterek birkaç ay sonra ikinci ürünü olan apple2 ‘yi çıkarttı. ve bu ürünün yapımı sırasında da ilk yatırımını alarak bir bina satın aldı ve üretim kapasitesini genişletti ve birkaç yıl sonra da inanılmaz bir pazar payı büyüklüğüne ulaşarak o zamanların en büyük şirketi olan IBM ‘e kafa tutacak konuma gelmişti hatta onları geçtiler de! (IBM o zamanlarda en büyük teknoloji şirketlerinden biri olabilir, ama şu an pos makinesi üretmekteler ve yatırımlarını kullanıcı tipi ürünlerden çok daha profesyonel cihazlara harcamaktalar)

Steve, yönetimden çok pazarlamaya, tasarıma, ve ürünün insana verdiği motivasyon ile ilgilendiğinden ve de yönetim kurulunun “Steve sen bu işe pek uygun değilsin” tarzında söylediği sözlerden bıktığından dolayı şirketin CEO’luğunu john sculley’e devretti, ama daha sonraları eskiden kardeşcesine çok iyi anlaşan  Sculley ve Jobs tartışmaya başladı ve araları kısa sürede bozuldu ve bu tartışmanın sonucunda da Steve Jobs 1985 yılında kendi şirketinden çıkartıldı.

Steve, ilk başlarda yaşadığı şehri pes edip terk etmek istedi, ama sonradan bu işin onun hayatının amacı olduğunu ve bu işi yapmayı sevdiğini anladığında asla pes etmeme kararı aldı ve NeXT şirketini kurup Pixar animasyon şirketini satın aldı, ve her zamanki gibi bu iki şirket de Apple’da olduğu gibi inanılmaz şekilde büyüdü ve bu sırada da Apple, Steve haplarını alamadığı için acılı bir ölüme doğru sürüklendi ve iflas etmeye 4 ay kala Apple, NeXT şirketini satın aldı ve bir süre sonra da Steve Jobs tekrar şirketin başına geçti ve aynı hatayı bir daha yapmam diyerek tüm yönetim kurulunun kökünü kazıdı. (8 kişilik yönetim kuruluna 2 kişi kaldı)

Ve Steve ilk iş olarak tüm kötü ürünlerin üretimini durdurdu ve yıllar içinde iMac, iPod ve iPhone gibi mükemmel ve devrimsel ürünleri üretmeye başladı, kısacası şirket eskisi gibi havalı ve başarılı olmuştu. 

Steve 2005 yılına gelindiğinde kansere yakalandı ve kanseri atlattı, ama daha sonradan yine kansere yakalanarak 24 Ağustos 2011’de şirketten ayrılıp yönetimi Tim Cook’a  bıraktı ve kendisi de 5 Ekim 2011’de öldü. Ama apple hala hayattaydı ve bugün hala da hayatta.

Peki Şirket Bugün Nasıl?

Bu kesinlikle kişiden kişiye değişebilecek bir soru ve bize göre ise Apple oldukça iyi ilerlemekte, yeni çıkardıkları iPhone X modelinin satış rakamları gerçekten iyi, ve şirket pazar payı açısından da oldukça önemli bir yer kaplamakta ve şu anda dünyanın en değerli şirketi konumunda. Ancak Samsung gibi rakiplerinin olduğu yetmezmiş gibi araya ara markalar da girerek işleri bayağı kızıştırdı ve ara markalar sürekli çıkmaya devam da ediyor. ve Steve Jobs gibi birisi daha olmadan şirket nasıl ilerler pek bilmiyoruz, ancak şimdilik durum iyi diyebiliriz.

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Apple gelecekte hala var olabilir mi? Yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir