Herkesin İzlemesi Gereken Bilim ve Uzay Temalı 7 Film (Yeni Liste)

Bu yazımızda sizler için hazırladığımız uzay ve bilim temalı film serimizin devamını hazırladık. Önceki seride bahsetmediğimiz ama gerçekten iyi yapımlar olan birçok filmi bu serimize ekledik.

Bir önceki film serimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İzlemeniz Gereken Birbirinden Güzel 10 Uzay Filmi

Bu serimizde ise 7 film var. Eğer sizin de gelecek listelerimizde olmasını istediğiniz filmler varsa İnstagram adresimizden bizlere yazabilirsiniz.

1- Hidden Figures / Gizli Sayılar (2016)

3 siyahi kökenli kadın NASA’da büyük işlere imza atmaktalardır. Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekalarıyla çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol oynayacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır.

Her ne kadar çok yoğun bir şekilde ırkçılığın ve hatta cinsiyetçiliğin bol olduğu bir dönemde olsalar da buna göğüs gererek güzel işlerin ten rengi veya cinsiyet fark etmeksizin yapılabileceğini hepimize gösterdiler.

2- Apollo 13

Apollo 13 ekibi, NASA’nın yürüttüğü beşinci uzay görevinin sırasında ‘yarı yolda’ oksijen tanklarından birinin patlaması yüzünden güç ve oksijen sıkıntısı çekmeye başlarlar ve aracın Dünya’ya dönmesi risk altına girer. Geri kalan oksijeni idareli kullanırken donma ve havasızlıktan ölme tehlikelerini göze alan ekip ne pahasına olursa olsun yörüngeden kurtularak Dünya’ya dönmeyi deneyeceklerdir. Fakat Houston’daki komuta merkezindeki görevliler hasar görmüş olan aracın atmosferden geçerken yanarak parçalanabileceğini tahmin etmektedir… Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği bu güzel yapım, tek solukta bitirilebilecek güzel filmlerden.

3- Ender’s Game / Uzay Oyunları (2013)

Düşman bir uzaylı topluluğu dünyaya saldırmaya gelecektir. Donanma komutanı olan Mazer Rackham, onlarla kahramanca mücadele eder. Askeriyenin eğittiği genç askerlerin arasından çok zeki olan Ender Wiggin’in birliğe katılması istenir. Kısa bir süre sonra başarrılı Ender, Kumanda Okulunda yükselir. Mazer Rackham IF isimli özel bir ordu kurar, bu savaşcı gençlere dünyayı kurtarmak için Buggerlara (uzaylı ırk) karşı savaşmalarını öğretecektir.

4- 2001: A Spacetime Odyssey / 2001: Bir Uzay Destanı (1973)

Bilimkurgu romanından uyarlanan ve en çok beğenilen kitap uyarlama filmlerinden birisi olan 2001: A Spacetime Odysey filmi de tek solukta bitirilebilecek güzel bir film. 1968 de çekimi tamamlanmış olmasına rağmen (Türkiye’de yayınlanması 2 yılı buldu) bugün garip bir şekilde halen severek izleniyor olması onu listemize sokmaya yetiyor. Kitap severler için de kitap linkini buradan bulabilirsiniz

5- Star Trek Sonsuzluk (2016)

Tekrardan günümüz teknolojisi ile çekilen uzay yolu serisinin 3. filmi star trek 3 sonsuzluk Atılgan gemisinin uzayın derinliklerinde gerçekleştirdikleri görevlerini yaptıkları sırada Kimsenin daha önce gidemediği uzayın çok derinlerinden gelen çok gizemli bir şeyin saldırısına uğrayacaktır. Mürettebat bu saldırıdan kurtulmak için ilk olarak savunmaya geçip ne olduğunu anlamaya çalışacaktır.

6- First Man / Ay’da İlk İnsan (2018)

Neil Armstrong’un Ay yolculuğunun öncesinde yaşadığı olayları ve yolculuğunu gerçekten çok güzel bir şekilde anlatan bu film izleyicilerden tam not almasa da Ay’a (hatta uzaya) yolculuk hakkında çekilebilecek en güzel 3 film arasında. Armstrong’un özel yaşamını ve maceralarını anlatan bu filme bizim notumuz 10 üzerinden 10!

7- SOLARİS (1972)

Önceki film listemizde eksikliğinden en çok yakınılan film olan Solaris, yönetmen Andrey Tarkovski’nin en çok sevilen filmlerinden biri. Uzaya yolculuk sırasında mükemmel görsel efektler, macera dolu kaçış veya kovalamaca sahneleri yerine, daha sanatsal ve psikolojik ögeler görmek isteyenlerdenseniz izlemeniz gereken ilk uzay filmi budur. Bu film hakkında Barış Özcan’ın hazırladığı bir youtube içeriği daha var, o içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.

Film içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir