Uzaydaki Fotoğraflarda Yıldızlar Neden Görünmüyor?

Apollo görevlerinde çekilen fotoğrafların çoğunda hiçbir yıldız görünmemektedir. Bu durum insanları Apollo görevinin bir yalan olduğuna ve NASA’nın gerçekten Ay’a gitmediğini düşünmesine sebep olmuştu. Peki yıldızların fotoğrafta görünmemesini sağlayan şey neydi?

Aslında cevap oldukça basit. Ay yüzeyindeki çoğu veri video halinde bulunmaktadır. Elbette yüzlerce de fotoğraf vardır ama elde edilen görüntülerin hepsi çok ani ve hızlı bir şekilde elde edilmiştir, bu nedenle yıldızlar elde edilen görüntülerin çoğunda gözükmemiştir. Yani bir kameranın yıldızları tespit etme süresi (eğer kamera yeterli kalitede ise) pozlama süresi ile alakalıdır. Fotoğrafçılıkta ve onun bir alt dalı olan astrofotoğrafçılıkta sıkça kullanılan bir terim olan uzun pozlama yıldızları da bir fotoğrafa ekleyebilmek için en önemli çekim tekniklerinden birisidir. Eğer fotoğrafı çekerken kameranızın görüş açısında ay gibi yıldızlardan çok daha parlak bir cisim varsa çok az parlaklığa sahip olan yıldızlar ayın ışığının yanında etkisiz kalmakta.

Yıldızların görülemediği “kısa pozlama” ile çkilmiş bir Apollo fotoğrafı.

Gördüğünüz gibi Ay’da çekilmiş olan bu görüntülerde yıldızlar görülemediği için başta sovyetler ve komplo teorisyenleri olmak üzere bir çok insan yıldızlar görünmediği için bu fotoğrafın ve elde edilen “kısa pozlama” ile çekilmiş bütün verilerin sahte olduğunu düşündüler.

“Uzun pozlama” tekniği ile çekilmiş bir gökyüzü fotoğrafı. Yıldızlar normal şartlar altında kamerada görülemez iken pozlama süresinin artması sayesinde görünüyorlar. (Kaynak: Fotografturk.com)

Resimde de görebileceğiniz gibi pozlama süresi artırıldıkça görünen yıldızların da sayısı artmakta. Uzun pozlama teknikleri fotoğrafçılıkta nesne fotoğraflarken bile kullanılmakta olan yaygın bir teknik. Bu nedenle yıldızlı gökyüzünü kaçırmamak için bir sebebimiz daha var artık.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşıp bizlere destek olabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir