Uzaydaki Yıldızların Sayısı Dünyadaki Kum Tanelerinden Fazla Mı?

Muhtemelen uzay konusunda yaptığımız karşılaştırmalarda sorulabilecek en garip sorulardan birisiyle daha karşı karşıyayız. Uzaydaki yıldızların sayısı dünyada bulunan bütün kum tanelerinin sayısından fazla mı? Yoksa az mı?

Havaii Üniversitesinde yapılan bir araştırmada araştırmacılar bütün dünyadaki kum bölgelerinde (denizler, plajlar, sahiller…) ne kadar kum olabileceğine dair bir hesaplama yapmışlar ve dünyadaki kum tanelerine ilişkin bu sonucu bulmuşlar:

‘Dünya üzerindeki bütün kum tanelerinin sayısı yaklaşık  1018‘dir. yani bu sayı 1 rakamından sonra 18 tane sıfır ile eşdeğerdir.’

Peki uzaydaki yıldız sayısı. Bunun sonucunu günümüzdeki teknoloji ile bilmemiz maalesef mümkün değil. Çünkü evrendeki bütün yıldızları gözlemlemek ve onları görebilmek mesafelerdeki trilyonlarca ışık yılı uzaklığı nedeniyle imkansız. Bu neden evrene baktığımızda görebildiğimiz her şeyi “Görünebilir evren” olarak konumlandırırız. Mevcut teknolojimiz ilerledikçe görme mesafemiz de artmakta.

Görünebilir evrende gördüğümüz bütün yıldızların sayısı ise:

‘Evrende görebildiğimiz bütün yıldızların sayısı yaklaşık  1022‘dir. Bu sayı ise 1 rakamından sonra 22 tane sıfır ile eşdeğerdedir.’ 

Peki sonuç. Elbette görebildiğiniz gibi Evrendeki yıldızların sayısı, sadece onun çok küçük bir parçası olan dünya gezegenindeki kum tanelerinin sayısından fazla. Hem de tam 10.000 kat daha fazla!

Bu karşılaştırmanın da sonuna gelmiş olduk. İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için ise bizi  İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

KAYNAK: Barış Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir