Uzun Zamandır Zorlanan Mars ONE Şirketi Sonunda İflas Etti

Mars’ı kolonileştirme konusunda 2011 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Mars ONE şirketinin iflas ettiği İsviçre Mahkemesi tarafından duyuruldu.

Şirketin geliştirdiği “Mars Kolonileşme Konsepti” İllüstrasyonu.

Şirketin ve şirketin ortak kurucusu ve CEO’su olan Bas Landsdorp’un temel fikri Mars’ı 2025 yılına kadar kolonileştirmek için çalışmalar yürütmekti. Bu uğurda birçok konsept çalıştırmaları ve illüstrasyon görselleri hazırladılar, ancak sadece görsel olarak kaldı.

Peki neden projeler hayata geçemedi?

Çünkü bir şirketin kar elde etmesi veya en azından hayatta kalabilmesi için gelirleri giderlerinden fazla olmalıdır. Dolayısıyla Mars ONE bu dengeyi sağlayabilmek için Mars’a gidecek ekibin üyeleri ile bir reality show hazırlamayı planlıyordu. Şirket bu görevi tamamlayamayınca ve gelen yatırımlar da tükenince doğal olarak iflasın eşiğine geldi ve sonunda da etti. Gelir modeli başarısız olan şirketlerde sıklıkla görünen bir şeydir bu.

Ancak sadece 1 ay önce değeri tam 100 milyon dolar olan şirketin bir anda iflas etmesi daha da ilginç ve üzücü. Ancak şirketin bir diğer kolu olan Mars One Derneği faaliyetlerine halen devam ediyor. Şirkertin ortak kurucusu ve CEO’su olan Bas Landsdorp, eğer derneğe yeterli ödenek gelmezse onun da ileride kapanabileceğini bildirdi.

Peki SpaceX gibi şirketler de iflas eder mi?

HAYIR. Çünkü SpaceX gibi şirketler ile Mars ONE gibi şirketlerin gelir modeli birbirinden farklı. SpaceX bugün neredeyse her ay uzaya uydu taşımacılığı yaparak Mars ONE şirketinin 15 ocaktaki o şaşırtıcı 100 milyon dolarlık değerindeki parayı sadece 2 – 3 ayda kazanmakta olan milyar dolarlık bir şirket. Dolayısıyla gelir modeli sağlam olan şirketlerin iflas etmesi gibi bir durum her zaman mümkün olmayabilir.

İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilir, diğer içeriklerimizden haberdar olmak için bizi İnstagramTwittter ve Faceboook üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir